reklama
Kategorie

Fyrtek po raz ósmy w Radzionkowie! [ZDJĘCIA] W mieście znów będzie tanecznie i międzynarodowo [PROGRAM]

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Fyrtek” jest wydarzeniem kulturalnym, w organizację którego zaangażowanych jest wiele osób i instytucji na terenie Radzionkowa oraz powiatu tarnogórskiego. Radzionkowski festiwal folklorystyczny jest jedną z największych takich imprez organizowanych w naszym regionie. Festiwal „Fyrtek” po raz pierwszy został zorganizowany w 1999r. i od tego czasu systematycznie odbywał się co dwa lata na przełomie maja i czerwca. W każdej edycji festiwalu bierze udział kilka zespołów zagranicznych oraz Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” działający w radzionkowskim Centrum Kultury „Karolinka” jako gospodarz festiwalu oraz inne polskie zespoły folklorystyczne, taneczne i wokalne.

 

Do tej pory w siedmiu edycjach festiwalu brały udział zespoły z Białorusi, Chorwacji, Litwy, Słowacji, Włoch, Finlandii, Bułgarii, Estonii, Niemiec, Ukrainy, Węgier, Rosji, Czech i Rumunii. Ideą „Fyrtka” jest wzajemne poznawanie w duchu integracji poprzez kulturę ludową, a także chęć pokazania piękna kultury i folkloru w sposób miły dla oka. Codziennie na estradzie przed Centrum Kultury odbywają się koncerty, które ogląda każdorazowo ponad trzy tysiące osób. Na zakończenie festiwalu przyznawane jest Grand Prix oraz nagroda publiczności, wszystkie zaś zespoły otrzymują pamiątkową statuetkę – Karolinkę wykonaną z węgla.

 

WYSTĄPIĄ:

Zespół „MERMISI” z Gruzji został założony w ramach szkoły Didadjara w roku 2004. W grupie uczestniczy ponad 70 tancerzy, w różnych kategoriach wiekowych. Repertuar zespołu jest bardzo bogaty i obejmuje tańce: „ADJARULI” – Adjarianka ślubna, „MTIULURI” – taniec chłopców i dziewcząt, „SVANURI” – taniec męski żołnierzy, „KARTULI” – klasyczny taniec mężczyzny i kobiety, „XEVSURULI” – taniec kobiecy, „XANJLURI” – taniec z nożami, „XORUMI” – taniec wojskowy, „RATCHULLI” – taniec regionu chłopskiego Racha.

 

Zespół „Matičiarik” pochodzący ze Słowacji  Zespół folklorystyczny Maticiarik został założony w 1990 roku i dąży do tego, aby dzieci stały się wszechstronnymi tancerzami i śpiewakami, o wyrazistych uczuciach folklorystycznych. Praca z oryginalnym materiałem badawczym prezentuje unikalny charakter zespołu. W Maticiariku pracuje około 120 dzieci w trzech grupach wiekowych. Założyciele grupy kierowali się przekonaniem, że dziedzictwo słowackiej kultury ludowej wzbogaci jej członków na całe życie. W przeszłości Maticiarik wziął udział w festiwalach na Słowacji – jako zwycięzca konkursów regionalnych, ale także na festiwalach w Czechach, Polsce, Serbii, Słowenii, Austrii, Hiszpanii, Włoszech, Finlandii, w Belgii, Francji, Meksyku , Rosji, Bułgarii, Polsce, Czechach, Wenezueli i Kostaryce. 

 

Zespół Tańca Ludowego "Perła Warmii" funkcjonujący przy Lidzbarskim Domu Kultury istnieje od niespełna 10 lat. Zespół tworzą ludzie z Lidzbarka Warmińskiego oraz okolic tancerze oraz muzycy.W swojej krótkiej historii zdołał już wypracować różnorodny repertuar, zarówno polskich tańców narodowych, jak suit regionalnych min. z regionu Warmii, Spisza, Kurpii, Kaszub, Biłgoraja, Krakowiaków Wschodnich, Opoczna. Grupa koncertuje w całej Polsce i nie tylko, występowała w Gruzji, Bułgarii, Niemczech, Holandii, Macedonii, Wielkiej Brytanii, Rosji na Litwie i Ukrainie.

 

Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” w kwietniu 2013 roku obchodził jubileusz 40-lecia. Od 20 lat „Mały Śląsk” znajduje się pod patronatem artystycznym Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie. Obecnie „Mały Śląsk” liczy blisko 200 członków podzielonych na kilka kategorii wiekowych, od najmłodszych (7-latki) do najstarszych (grupa Reprezentacyjna – osoby dorosłe). W repertuarze zespołu znajdują się tańce i pieśni ze wszystkich regionów Polski. „Mały Śląsk” dużo koncertuje w Polsce i za granicami kraju. Wielokrotnie występował na festiwalach we Francji, Włoszech, Finlandii, Portugalii, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Ukrainie, Turcji, Hiszpanii i Niemczech, USA. Zespół jest pomysłodawcą i gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Fyrtek”.

 

 

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button