Artykuł SponsorowanyBiznesKategorieTechnologie

Generalny wykonawca. Na co uważać?

Przed zleceniem generalnego wykonawstwa dobrze jest się odpowiednio przygotować i to nie tylko na etapie podpisywania umowy, ale dużo, dużo wcześniej. Zastanawiasz się, na co uważać w trakcie wyboru generalnego wykonawcy? Co powinno pozostać w jego obowiązkach? Jak nie dać “wpuścić się w maliny”? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury!

 

Generalny wykonawca – czym jest?

Generalny wykonawca to przedsiębiorstwo, które jest w pełni odpowiedzialne za kompleksową realizację prac budowlanych i montażowych na zlecenie inwestora. Jego powinnością jest wykonanie wszelkich zadaniach, które mają na celu pomyślne ukończenie inwestycji budowlanej w zadanym czasie. „Inwestor zawierający umowę z generalnym wykonawcą musi określić w niej termin wykonania kompleksowych prac oraz warunki finansowania. Nasza firma oferuje pełne wsparcie merytoryczne i techniczne, dzięki czemu możemy naszym klientom zagwarantować satysfakcję i zadowolenie, nawet w przypadku niezwykle wymagających inwestorów” – mówi Radosław Knot, pracownik firmy PROMUS z Rudy Śląskiej, która kompleksowo zajmuje się realizacją projektów w zakresie generalnego wykonawstwa na Śląsku oraz w innych rejonach Polski. Generalny wykonawca – https://www.promus.com.pl/oferta/generalne-wykonawstwo tym różni się od podwykonawstwa, że jego obowiązkiem jest przeprowadzenie zleconej inwestycji w całości: od projektu po wykonanie.

Na co zwrócić uwagę wybierając generalnego wykonawcę?

Istnieje kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę w trakcie wyboru generalnego wykonawcy i kwestia terminów, system realizacji umów, czy zaplanowane koszta to tylko niektóre z nich.

Sprawdzone opinie

„Na pewno dobrą praktyką jest sprawdzenie opinii w internecie. Profesjonalny generalny wykonawca zawsze posiada szereg potwierdzonych referencji, dzięki którym inwestor może podjąć właściwszą decyzję” – zaznacza Radosław Knot. „Dobrze jest też sprawdzić portfolio generalnego wykonawcy i skontaktować się bezpośrednio z inwestorami – zarówno w porozumieniu z generalnym wykonawcą, jak i osobiście. Dzięki temu będzie można zadać byłemu klientowi wszelkie pytania dot. danej realizacji, na które chciałoby się otrzymać odpowiedź” – dodaje. Wśród pytań mogłyby się pojawić następujące treści:

Powiązane artykuły
  • kiedy zostały przeprowadzone prace? (najlepiej gdy jest to nie dalej niż rok wcześniej)
  • czy firma dotrzymywała terminów?
  • czy były jakiekolwiek problemy na którymkolwiek z etapów?
  • czy generalny wykonawca wywiązał się ze wszystkich zobowiązań?
  • czy był prowadzony nadzór nad pracami budowlanymi?

Dobrze jest też zobaczyć umowę, o ile dana osoba na to pozwoli. Warto też nie poprzestawać na jednym zrealizowanym projekcie i skontaktować się w razie możliwości przynajmniej z kilkoma. Jeżeli generalny wykonawca nie chce Ci podać kontaktów do żadnych ze swoich dawnych klientów zasłaniając się niepoważnymi wymówkami to zdecydowanie oznacza, że warto poszukać innej firmy. Ponadto jeżeli dawni klienci będą odpowiadać półsłówkami to wówczas również lepiej rozszerzyć swoje poszukiwania na inne przedsiębiorstwa.

Umowa to świętość

Pamiętaj, że umowa to podstawa to późniejszego egzekwowania czegokolwiek. Wszystkie ustalenia ustne powinny mieć potwierdzenie na papierze. Nie dopuszczaj do sytuacji, gdy niektóre sprawy lub ewentualne rozwiązania pozostaną jedynie w formie ustnej. Warto taką umowę oddać do przejrzenia prawnikowi z doświadczeniem w prawie budowlanym lub specjaliście, który już konsultował umowy o generalne wykonawstwo.

Czuwaj nad wykonaniem

Na koniec warto dodać, że dobrym rozwiązaniem jest również zatrudnienie inspektora nadzoru, który będzie czuwał z Twojego ramienia nad postępem prac, gdyż często zdarza się, że generalny wykonawca ma własnego kierownika budowy i nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jest to praktyka nawet bardzo rzetelnych firm. Dla swojego spokoju warto jednak mieć także osobę, która będzie po Twojej stronie. Powodzenia!

Artykuł sponsorowany

źródło: materiały partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button