reklama
BiznesSilesia Flesz najnowsze informacjeTechnologieTVS VIDEO

GIG: Co zrobić z obszarami pogórniczymi?

Zgodnie z prognozami, wygaszanie kopalń ma potrwać do 2049 roku. Jak twierdzą eksperci, skutki eksploatacji węgla mają być odczuwalne jeszcze przez kilkadziesiąt lat. Co zrobić w przyszłości z
obszarami poprzemysłowymi i pogórniczymi, jak chronić środowisko i jaki mieć udział w rewolucji energetycznej – to główne pytania, które już zadają sobie naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w
Katowicach. 

GIG to jeden z nielicznych Państwowych Instytutów Badawczych w kraju.

W przyszłym roku świętować będą 100-lecie. 420 osób dzień w dzień pracuje nad tym, co co najbardziej charakterystyczne dla naszego regionu – nad górnictwem. I choć odchodzenie od węgla jest faktem, to naukowcy wciąż prowadzą badania, jak przekuć nasze dziedzictwo w coś pożytecznego w przyszłości.

W ostatnich latach w instytucie zostało stworzonych bardzo dużo kompetencji, zakupiono bardzo dużo sprzętu, różnego rodzaju programów międzynarodowych. Instytut w zasadzie już w połowie działa poza górnictwem. Działa przede wszystkim w sektorze ochrony środowiska, odpadów. Chcemy jak najbardziej wspierać rewolucję energetyczną, w kierunku Zielonej Energii, oczywiście z szacunkiem tego górnictwa. – mówi Jarosław Zagórowski – dyrektor GIG-PIB.

Nie samodzielnie, a we współpracy. Nie tylko tej w regionie, czy w kraju a także poza jego granicami. Wiele zagranicznych projektów jest już prowadzonych. Między innymi w Hiszpanii, Niemczech czy Chinach.

reklama

Likwidacja górnictwa będzie problemem przez najbliższe lata 

Instytut zmienił się na przestrzeni ostatnich lat. W tej chwili rzeczywiście realizujemy wiele działań związanych z naszą funkcją na rzecz post-miningu. Czyli społeczeństwo oczekuje od nas pewnych działań, rozwiązywania problemów związanych z likwidacją górnictwa i tych problemów związanych z likwidacją kopalń. – mówi prof. Alicja Krzemień – Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w Katowicach.

Problemów, które mogą być odczuwalne jeszcze przez wiele lat.
– Monitorujemy sejsmiczność indukowaną działalnością człowieka, monitorujemy zapadliska, płytką eksploatację, poziomy wód. No i mamy to monitorować przez następne kilkadziesiąt przynajmniej lat. – mówi Zbigniew Lubosik – zastępca dyrektora GIG-PIB.

Główny Instytut Górnictwa działa głównie w obszarze górnictwa, geoinżynierii, ochrony środowiska i bezpieczeństwa w przemyśle. Zatrudnia ponad 400 osób, w tym ponad 120 z tytułami naukowymi. Rocznie wykonuje parę tysięcy prac badawczych.

Autor: Magda Sincewicz

reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button