Gigantyczna nielegalna fabryka na Śląsku! [ZDJĘCIA] Milion papierosów i ponad 5 ton tytoniu
Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, w wyniku kilkumiesięcznej współpracy z funkcjonariuszami Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach ustalili, że na terenie województwa śląskiego działa międzynarodowa zorganizowana grupa przestępcza, która trudni się nielegalną produkcją papierosów. Wyprodukowany towar miał być rozprowadzany w kraju oraz przemycany do krajów Unii Europejskiej.
Policjanci drobiazgowo przygotowali szczegóły akcji i jednocześnie weszli z funkcjonariuszami celno-skarbowymi do budynku, w którym odbywała się produkcja papierosów. Do sprawy zatrzymano 8 osób – w tym 2 obywateli Republiki Czeskiej, 2 obywateli Republiki Słowackiej oraz 4 Polaków. Wszyscy zatrzymani byli całkowicie zaskoczeni widokiem funkcjonariuszy, których błyskawiczne działania nie pozwoliły podejrzanym na jakąkolwiek reakcję.
Śledczy zlikwidowali linię produkcyjną do wytwarzania papierosów i zabezpieczyli sprzęt, którego wartość oszacowano na kwotę około 500 tysięcy złotych. Według opinii specjalistów wydajność linii produkcyjnej mogła wynosić do 1 mln papierosów w ciągu 8 godzin pracy. Zabezpieczono również 4,8 tony krajanki tytoniowej o wartości rynkowej około 3 milionów złotych. Przeszukania w kolejnych pomieszczeniach pozwoliły na zabezpieczenie ogromnych ilości półproduktów służących do produkcji papierosów, w tym gilz, filtrów, klejów i opakowań tekturowych.
Na pierwszym piętrze budynku znajdowały się pomieszczenia socjalne, z miejscami noclegowymi dla 8 osób. Tak przygotowane lokum pozwalało na stałe przebywanie pracowników, bez potrzeby opuszczenia miejsca nielegalnej fabryki.
Nieopodal wytwórni funkcjonariusze znaleźli magazyn, w którym była kolejna linia do produkcji papierosów. Tutaj zabezpieczony sprzęt wart był około 400 tysięcy złotych.
Zatrzymane osoby, w Prokuraturze Okręgowej w Gliwicach usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw polegających między innymi na nielegalnej produkcji i wprowadzaniu do obrotu wyrobów akcyzowych. Grozić im może kara do 5 lat pozbawienia wolności, która może być nadzwyczajnie obostrzona nawet do 10 lat. Wobec 6 zatrzymanych sąd, na wniosek prokuratora, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.