Gigantyczna maszyna TBM jedzie przez Polskę. Gdzie ją oglądać? HARMONOGRAM I WIDEO
Ogromny transport TBM jedzie przez Polskę. Przejechała już przez Śląsk. Gdzie oglądać gigantyczny konwój i w jakich dokładnie godzinach? Trasa i postoje.
Wiecie już, że konwój, jakiego na polskich drogach jeszcze nie było, jedzie przez Polskę. Wyruszył w nocy 11 listopada z Opola. Chcecie ją zobaczyć? Czytajcie harmonogram przejazdu TBM i miejsca, gdzie będzie ją widać. Ale uwaga, jeździ tylko nocą.
Plan na 22, 23 i 24 listopada
Woj. podkarpackie, droga S19
We wtorek (22 listopada) o godz. 22 transport wyruszy z MOP Markuszów o godz. 22, o północy dotrze do węzła Lublin Sławinek, gdzie będzie się kierował drogą ekspresową S19 Via Carpatia w kierunku Rzeszowa. Postój planowany jest w środę od godz. 00:50 do 1:35 w okolicach węzła Lublin Węglin. Natomiast o godz. 5 transport dotrze do MOP Rudnik przed Kraśnikiem, gdzie zaplanowano postój.
W środę (23 listopada) o godz. 22 zaplanowano wyjazd konwoju z MOP Rudnik. Po ok. 20 minutach pojazdy dotrą do węzła Kraśnik Północ, a po kolejnych ok. 30 minutach do węzła Kraśnik Południe. 45-minutowy postój przewidziano w MOP Janów Lubelski w czwartek ok. godz. 1:30. Następnie pojazdy przejadą między węzłami Janów Lubelski Południe a Lasy Janowskie, gdzie w trakcie przejazdu planowane jest wstrzymanie ruchu w obu kierunkach na co najmniej godzinę.
Przejazd zakończy się w czwartek (24 listopada) po godz. 4 na MOP Bukowa (woj. podkarpackie), gdzie konwój będzie stał do godz. 22.
Noc z 17/18 listopada
Transport ma 24-godzinna przerwę na parkingu ADR za węzłem Rawa Mazowiecka
Weekend: noc z 18 na 19 listopada (piątek/sobota)
Wyjazd z parkingu ADR nastąpi 18 listopada (piątek) ok. godz. 23:00. Transport skieruje się drogą ekspresową S8 w stronę Warszawy. Przewidujemy, że między północą a godz. 1:00, opuści województwo łódzkie i wjedzie na teren województwa mazowieckiego.
Uwaga, omijajcie S8. Zalecane objazdy
Ruch w kierunku Warszawy będzie odbywał się całą szerokością jezdni z prędkością 10 km/h. Brak możliwości wyprzedzania. Należy rozważyć wybór trasy alternatywnej, jednak jadący ze Śląska w kierunku Warszawy mogą ominąć odcinek trasy S8, po której prowadzony jest transport, jadąc z Piotrkowa Trybunalskiego autostradą A1 w kierunku Łodzi i zjeżdżając na węźle Łódź Północ na autostradę A2 w stronę Warszawy.
Konwoje będą posiadać specjalistyczne zabezpieczenie. Będą to m.in. tablice VMS (znaki zmiennej treści), mobilne poduszki zderzeniowe za kolumną, piloci kierujący ruchem oraz obstawa Policji.
Przypomnijmy. TBM, czyli maszyna drążąca tunele (tunnel boring machine) waży aż 4 tys. ton. Ma 1120 metrów długości i tarczę wiercącą o średnicy 15,2 metra. Ma pracować przy budowie tunelu na S19 w Babicy. Ale najpierw trzeba ją tam przewieźć.
Cały transport składa się z 14 zestawów transportowych podzielonych na trzy konwoje. Do przewozu największych elementów wykorzystane zostaną zestawy o bezprecedensowych wymiarach:
- szerokość 9 m
- długość 74 m
- waga ok. 260 ton
To łącznie z ładunkiem 500 ton. Transport składa si z ciągnika balastowego ciągnącego zestaw, dwóch wielkich platform i drugiego ciągnika balastowego – pchającego, który będzie zamykał zestaw. Pozostałe transporty (składające się z jednego ciągnika i platformy) będą szerokości od 6 do 8 m i długości 35-40 m.
Gdzie oglądać transport TBM?
Noc z 12 na 13 listopada (sobota/niedziela)
W sobotę (12 listopada) o godz. 22:00 kolumna pojazdów wjedzie na autostradę A4 na wysokości węzła Krapkowice w woj. opolskim. W tym czasie autostrada A4 (km 249) zostanie zamknięta pomiędzy węzłami Opole Południe i Krapkowice w obu kierunkach na ok. godzinę. Bieżące informacje o utrudnieniach będą wyświetlane na tablicach zmiennej treści ze wskazaniem węzłów, na których można będzie zjechać na drogi alternatywne.
Od godzin popołudniowych, w sobotę (12 listopada), wystąpią na tym odcinku (km 249) utrudnienia związane z demontażem barier ochronnych w pasie rozdziału. W kierunku Katowic i Wrocławia nastąpi zwężenie lewego pasa ruchu – kierowcy będą mogli się poruszać prawym pasem. Taka zmiana organizacji ruchu będzie obowiązywała do wczesnych godzin porannych w niedzielę (13 listopada).
Na wysokości Góry św. Anny (około godz. 00:30) zaplanowano 45-minutowy postój konwoju. Około godziny 3:00 (13 listopada) konwój z elementami maszyny TBM wjedzie na teren województwa śląskiego, gdzie postój dzienny zaplanowano na parkingu za PPO Żernica.
Skąd można oglądać konwój w Gliwicach?
Autostrada A4 – noc 12/13 listopada:
- Gliwice ul. Wiśniowa; nad A4 w km 309+872; GPS: 50.26128, 18.63923
- Gliwice ul. Warzywna, nad A4 w km 311+704; GPS: 50.25891, 18.66491.
Spodziewane utrudnienia
Na odcinku woj. opolskiego w ciągu autostrady A4 transport będzie się poruszał między godziną 22:00 a 3:00 rano z maksymalną prędkością 10 km/h, całą szerokością jezdni.
W miarę możliwości prosimy kierowców o korzystanie z tras alternatywnych. Konwoje będą posiadać specjalistyczne zabezpieczenie. Będą to m.in. tablice VMS (znaki zmiennej treści), mobilne poduszki zderzeniowe za kolumną oraz piloci kierujący ruchem.
Data: noc z 13 na 14 listopada (niedziela/poniedziałek)
W niedzielę (13 listopada) około godziny 22:00 transport rusza z PPO Żernica dalej i będzie jechał A4 przez węzeł Sośnica w Gliwicach i A1 aż do miejsca postoju wyznaczonego na MOP Woźniki, co planowane jest w godzinach porannych 14 listopada (poniedziałek). Z przejazdem po tym odcinku wiążą się największe utrudnienia w województwie śląskim. Kolumna transportowa bowiem przejedzie przez największy w Polsce węzeł autostradowy na połączeniu A4 i A1 w Gliwicach.
Spodziewane utrudnienia
Już 10 listopada (czwartek) została wyłączona z ruchu łącznica węzła Sośnica Gliwice na relacji A4 z kierunku Wrocławia w kierunku A1 do Łodzi. Jej wyłączenie z ruchu spowodowane było koniecznością demontażu kolidującej z transportem infrastruktury autostrady, między innymi jej oświetlenia. Objazd wyznaczono łącznicami węzła w kierunku Gliwice a dalej w kierunku Łodzi. Usunięcie tej zmiany organizacji ruchu nastąpi 16 listopada (środa).
I tak autostradą A1 transport dotrze w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego do ekspresowej S8 i pojedzie nią w kierunku Warszawy. Następnie zjedzie na S2, gdzie przekroczy Wisłę i na S17 w kierunku Lublina. Stąd skieruje się na S19 i w okolicach Rzeszowa na obecną DK19. Cały przejazd – a to 700 km – zajmie mu 25 dni.