Gliwice nie przestają zadziwiać świata medycyny! Kolejny rewolucyjny przeszczep w Centrum Onkologii
Kolejny sukces lekarzy z Centrum Onkologii w Gliwicach. U 65-letniego pacjenta z województwa śląskiego dokonali złożonego przeszczepu tkankowego w obrębie głowy i szyi połączonego z transplantacją szpiku.
Na bogato! TOP 5 Silesia Flesz wozi Kajetan Kajetanowicz!
I chociaż podobną operację przeszedł wcześniej 6-letni Tymek, to tym razem lekarze poszli krok dalej – przeszczep został wykonany u pacjenta, któremu usunięto krtań z powodu raka tego narządu.
-Do tej pory takich zabiegów nie wykonywano u pacjentów, uważając że w zasadzie efekt założony w sensie onkologicznym został osiągnięty – pacjent żyje, nie ma objawów raka, a że oddycha przez rurkę jest to niestety smutna konieczność. My doszliśmy do wniosku, że tego typu pacjentom można przywrócić szansę na przywrócenie głosu i pozbawienie ich tracheotomii – mówi prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Centrum Onkologii-Instytutu oddziału w Gliwicach.
Pacjent obecnie jest w trakcie rehabilitacji. Usunięto mu już rurkę tracheostomijną, normalnie się odżywia, mówi i i powoli wraca do zdrowia. Operację całkowitego usunięcia krtani przeszedł kilka lat temu. Od tego czasu zmuszony był oddychać przez rurkę. Został uznany za wyleczonego z choroby nowotworowej.
-Zakres tego zabiegu, technika, podstawy, przebieg operacji mniej więcej był podobny jak w pierwszym przypadku. Z tym, że ponieważ chory nie musiał się uczyć wszystkiego na nowo, jedynie musiał to sobie przypomnieć, to ten etap rehabilitacyjny powrotu głosu jest krótszy, szybszy, pewnie skuteczniejszy – mówi prof. Adam Maciejewski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej.
Wcześniej poddany tej samej procedurze został 6-letni Tymek z Podkarpacia. Chłopiec mając rok wypił środek do udrażniania rur kanalizacyjnych. Ostatnio przeszedł kolejną operację i powoli wraca do zdrowia.
-Przełykanie idzie mu coraz lepiej. To są na razie głównie płyny. Jeśli chodzi o wydawanie dźwięków, to może to dużo powiedziane. To są krzyki, krótkie tony, które obrazują jego złość czy zniecierpliwienie. Natomiast oczywiście jego śmiech jest bezkonkurencyjny i to, jak on się śmieje jest nie do pomylenia z żadnym innym dźwiękiem – mówi Robert Kasprzyk, tata Tymka.
W połowie listopada w Centrum Onkologii w Gliwicach odbędzie się Międzynarodowe Sympozjum Chirurgii Rekonstrukcyjnej. Wezmą w nim udział najlepsi chirurdzy rekonstrukcyjny z całego świata. Chirurdzy z Gliwic będą się mieli czym pochwalić.