Gliwice: W centrum miasta wyrośnie nowy biurowiec i piętrowy parking! To Dworcowa 25 [ZDJĘCIA] Podoba się Wam?
Prawdopodobnie jeszcze w tym roku na placu u zbiegu ulic Dworcowej i Dolnych Wałów w Gliwicach rozpocznie się budowa kompleksu biurowo-usługowego „Dworcowa 25”. Obecnie na placu przy poczcie znajduje się ogrodzone klepisko, na którym parkują samochody. W przyszłości stanie tam wielopoziomowy, naziemny parking zamknięty oraz budynek biurowo-usługowy.
DWORCOWA 25, bo tak nazywa się zaprojektowany budynek, powstanie w ścisłym centrum miasta, przy ulicy Dworcowej, jednej z głównych ulic miasta i w bezpośrednim sąsiedztwie Starówki. Budynek ma stać się istotnym elementem rewitalizacji centrum Gliwic. Nie bez znaczenia jest bezpośrednie sąsiedztwo Drogowej Trasy Średnicowej – czytamy na stronie internetowej poświęconej inwestycji.
Zgodnie z projektem, obiekt ma około 4680 m2 powierzchni na wynajem oraz około 140 miejsc parkingowych przeznaczonych dla najemców. Na parterze zlokalizowane będą lokale handlowe i gastronomiczne. Na pierwszym piętrze – lokale usługowe, wraz z centrum fitness oraz lokalami gastronomicznymi lub biurowymi. Na pozostałych piętrach, czyli – drugim, trzecim, czwartym i piątym – powstaną lokale biurowe, a w narożnikach lokale gastronomiczne z tarasem widokowym.
Nowoczesną architekturę obiektu zaprojektowano w dostosowaniu do zabytkowego sąsiedztwa, szczególnie budynku Poczty Głównej. Szklane fasady o horyzontalnych podziałach wzbogacono o system rastrów i żaluzji z elementów ceramicznych w kolorze czerwono- brązowym.
Przewidywany jest także drugi etap inwestycji – zlokalizowany w pierzei ul. Dolnych Wałów. W etapie tym planuje się realizacje około 3 000 m2 powierzchni na wynajem i około 40 miejsc parkingowych – czytamy na stronie internetowej poświęconej inwestycji. Wewnątrz kwartału zaprojektowano garaż wielopoziomowy.
Projekt budynku przy ul. Dworcowej 25 wykonało ArKuS Biuro Projektowo-Doradcze w Gliwicach, które powstało w 1996 roku z misją świadczenia szeroko rozumianych usług w zakresie przygotowania i prowadzenia inwestycji, przede wszystkim usługowych, biurowych i mieszkaniowych. Biuro świadczy usługi w całym kraju, ale zdecydowanie najwięcej projektów i realizacji skupionych jest w Polsce południowej, w szerokim pasie oddziaływania autostrady A4.
Głównym inwestorem jest firma Global City Holdings, która łączy działalność w branży rozrywki oraz nieruchomości w Europie oraz w Izraelu. Ma duże doświadczenie w budowaniu, zarządzaniu oraz sprzedaży projektów nieruchomościowych. Spółka posiada portfel składający się z nieruchomości rozrywkowych, handlowych, mieszkaniowych, kinowych oraz biurowych w 4 krajach: Bułgaria, Polska, Izrael i Słowacja. Global City Holdings jest znane z budowy świetnie działających centrów handlowych w Polsce i w Bułgarii.
Zagospodarowanie placu przy poczcie możliwe jest dzięki interwencji Miasta Gliwice. Po latach negocjacji, rozmów, a wreszcie drogą postępowania sądowego, zobligowano użytkownika wieczystego nieruchomości do uzyskania pozwolenia na budowę obiektu biurowo-usługowego wraz z parkingiem i do rozpoczęcia zabudowy terenu.
Firma ma już pozwolenie na budowę, jest też po uzgodnieniach z Konserwatorem Zabytków. Zgodnie z warunkami umowy, budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, a zakończyć w 2018 r. Na użytkownika nałożono dodatkowe warunki dotyczące zagospodarowania terenu: nowy obiekt ma koncentrować reprezentacyjne funkcje usługowe o charakterze śródmiejskim, o urozmaiconej i nowoczesnej architekturze. Inwestor ma też zapewnić odpowiednią ilość miejsc parkingowych.
Sprawa placu przy poczcie ciągnie się od 20 lat. Pierwszym użytkownikiem wieczystym gruntu była firma BP. W umowie oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste (zawartej przez miasto Gliwice z BP po przeprowadzonym przetargu nieograniczonym w 1996 r.) zostało jasno określone, co i kiedy ma powstać na placu. Użytkownik podzielił jednak grunty i w 2000 r. sprzedał je spółce Hotel Systems (która wybudowała hotel Qubus) i firmie Echo Investment S.A. Z kolei Echo Investment w 2003 r. odsprzedało swoją część warszawskiej spółce IT Poland Development 2003 sp. z o.o. Spółka uzyskała pozwolenie na budowę biurowca i sal kinowych, jednak firma Cinema City zrezygnowała z inwestycji i ulokowała się w CH Forum. Ponieważ teren nie został zagospodarowany, decyzja o pozwoleniu na budowę kina wygasła w 2004 r. W 2005 r. zmienił się plan zagospodarowania przestrzennego i miasto podjęło próby porozumienia się z ówczesnym użytkownikiem. Ponieważ teren od lat leżał odłogiem, użytkownik terenu nie podejmował żadnych kroków, by zmienić tę sytuację, a próba porozumienia się drogą korespondencyjną przedłużała się, władze Gliwic postanowiły przyspieszyć ten proces i w 2011 r. zwróciły się do sądu o rozwiązanie prawa użytkowania wieczystego. Intencją miasta było doprowadzenie do zagospodarowania tego reprezentacyjnego miejsca na mapie miasta, zgodnie z ustaleniami planu miejscowego. Ugoda pomiędzy miastem a ówczesnym użytkownikiem wieczystym została zawarta przed sądem w marcu 2012 r. – zmieniono sposób zabudowy terenu i wyznaczono nowy termin zagospodarowania nieruchomości. Postanowienia ugody zostały wpisane również do księgi wieczystej nieruchomości.
– Inicjatywa miasta oraz zawarcie ugody na drodze sądowej zmobilizowało użytkownika do podjęcia konkretnych działań. Miasto odegrało w tej sprawie rolę dopingującą. Podjęliśmy podobne kroki w stosunku do pozostałych niezabudowanych nieruchomości na terenie Gliwic, które pozostają w użytkowaniu wieczystym osób fizycznych i prawnych. Wszystkie sprawy znalazły się na drodze postępowania sądowego – w większości przypadków została zawarta ugoda dotycząca nowych warunków zabudowy. Tego mechanizmu nie można niestety zastosować w przypadku nieruchomości położonych przy ul. Piwnej, obejmujących teren dawnej Huty ”1 Maja”. Niezagospodarowany plac, na którym miało powstać centrum handlowe Focus, nigdy nie należał do Miasta Gliwice. Jest to nieruchomość Skarbu Państwa, w stosunku do której nastąpiło tzw. uwłaszczenie przedsiębiorstwa państwowego, czyli oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste wraz z przeniesieniem własności zabudowy. Decyzja „uwłaszczeniowa” nie zawierała warunków zabudowy, które można by egzekwować od obecnego użytkownika wieczystego terenu – powiedziała „Miejskiemu Serwisowi Informacyjnemu – Gliwice” Aleksandra Wysocka, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Gliwicach. (źr. UM Gliwice)
-
Bytom: Uważajcie na siebie! Po mieście grasuje nożownik!
- Katowice: Koszmarny wypadek na Giszowcu. Zginęła kobieta i 11-letnia dziewczynka [WIDEO, ZDJĘCIA]
-
Widzieliście takie 5 złotych? [ZDJĘCIA] Narodowy Bank Polski wypuścił …kwadratową piątkę!
-
Zabrze: Zgraja bandziorów napadła i skatowała niewinnych ludzi! To WIDEO budzi grozę!