Górnośląski Związek Metropolitalny kończy działalność. To było 10 lat sukcesów czy porażek?
Coś się kończy, coś się zaczyna. Górnośląski Związek Metropolitalny kończy swoją działalność. Jego obowiązki i zadania – ale już w o wiele większym zakresie, przejmuje Górnośląsko Zagłębiowska Metropolia. Czy ponad 10 lat działalności GZM to pasmo sukcesów, czy porażek?
Część rzeczy jest już spakowana. 31 grudnia 2017 r. po ponad dziesięciu latach działalność kończy Górnośląski Związek Metropolitalny. Według zarządzających związkiem kończy z wieloma sukcesami.
-Przypomnijmy sobie otwarte w całej metropolii teatry, które przyjmowały mieszkańców naszego regionu, przypomnijmy sobie projekty rowerowe, przypomnijmy sobie promocję naszego regionu poza granicami w Cannes czy w Monachium. To wszystko małe projekty, które realizowaliśmy w międzyczasie, które dawały impuls tego, co dziś poczytujemy sobie za zaszczyt – jedyna w Polsce metropolia – podsumowuje Małgorzata Mańka-Szulik, Przewodnicząca Zarządu GZM.
Z nowym rokiem prawa i obowiązki Górnośląskiego Związku Metropolitalnego przejmie Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Przejmie także dobre pomysły i praktyki wykorzystywane w GZM. -To na pewno są dobre praktyki związane z zakupem prądu. Chcemy te zakupy rozszerzyć o możliwość zakupu gazu. W tej chwili rynek gazu już jest uwolniony i będzie można równie dobrze tak samo oszczędzać pieniądze dla gmin, by potem gminy mogły te pieniądze wykorzystywać na inne zadania. Tych zadań do przejęcia jest całkiem sporo i myślę, że rok 2018 będzie pracowity – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko Zagłębiowskiej Metropolii.
-Chcielibyśmy żeby mieszkańcy jak najszybciej odczuli dobrodziejstwo powstania metropolii – dodaje Karolczak. Ci najmłodsi odczują je już 1-go stycznia. Od nowego roku uczniowie do lat 16 będą mogli korzystać bezpłatnie z komunikacji miejskiej.(Sandra Hajduk)