BiznesSilesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Gotówka zniknie z obiegu? Nie tak prędko

Od wieków pełni niezwykle istotną rolę w naszym życiu. Kształtuje nie tylko relacje międzyludzkie, ale przede wszystkim gospodarkę. Od prostych wymian handlowych, po skomplikowane mechanizmy finansowe. I choć pieniądz z racji swojej natury ciągle jest w obiegu, to przybiera ostatnio nowe oblicza i nieustannie się rozwija dzięki nowoczesnym technologiom. Zmieniają się też nasze zwyczaje i przede wszystkim stosunek, jaki mamy do pieniędzy.

Choć przyjęło się mówić, że pieniądze szczęścia w życiu nie dają, to jednak stanowią nieodłączny element naszej codzienności.

„Przyjmowano taką strategię, że najpierw muszę uzbierać na rzecz, na której mi zależy, a potem mogę ją kupować. Teraz lżej traktujemy pieniądze, zmienia się coś w normach i mentalności Polaków w zdolności odraczania gratyfikacji i że raczej coraz większa grupa Polaków lżej traktuje pieniądze przez to, że kupuje na raty, na kredyt, w imię przeszłych dochodów.” • mówi dr hab. Grażyna Wąsowicz, Akademia Leona Koźmińskiego

A te z reguły otrzymujemy w formie elektronicznej. Według bankierów i finansistów, Polska jest liderem w Europie, jeżeli chodzi o płatności cyfrowe. Czego dowodem jest nasz rodzimy system płatniczy.

„Pracujemy bardzo usilnie na tym, żeby Blika z sukcesem wprowadzić na inne rynki. W chwili obecnej pracujemy nad dwoma w Europie Centralnej. Pracujemy nad największym, po Polsce, rynkiem szczególności komersowym, to jest Rumunia, to jest mniej więcej połowa naszego polskiego rynku. Pracujemy również nad rynkiem Słowackim, Słowacy to brama do strefy euro dla Blika, bo strefa euro jest ogromnym rynkiem, o który chcemy zwalczyć.” • mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności (Blik)

Powiązane artykuły

Walka o prymat na rynku płatności elektronicznych trwa, jest jednak druga strona tego medalu. Narastające zagrożenia związane z tzw. praniem brudnych pieniędzy oraz finansowaniem terroryzmu. Unia Europejska wprowadza nowe zasady obrotu gotówką. Kluczową jest limit dla takich płatności do 10 tys. euro. Powyżej tej kwoty transakcje muszą być zgłaszane. Wyjątkiem mają być osoby prywatne, dla których gotówka stanowi sporą część życia.

„Na dziś dzień kraje, które były zainteresowane w planach odchodzenia od gotówki, myślę tu o Szwecji, trochę spowolniły, ponieważ okazało się, że całkiem sporo osób, zwłaszcza starszych, wykluczonych finansowo, które nie wyobrażają sobie życia w świecie bez gotówki i myślę, że gotówka przynajmniej części społeczeństwa jest potrzebna, dla czucia się bezpiecznym, czasami anonimowo.” • mówi prof. dr hab. Janina Harasim, Katedra Bankowości i Rynków Finansowych, UE w Katowicach

Gotówka będzie obecna jeszcze przez długi czas. Nowe limity unijne mają dotyczyć transakcji, w których jedna ze stron będzie przedsiębiorcą. Kontrolę ma nad tym sprawować Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu.

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button