reklama
Kategorie

Grypa na Śląsku: Całkowity zakaz odwiedzin w szpitalu w Rudzie Śląskiej!

Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej informuje, że w trosce o dobro pacjentów, w związku ze wzrostem zachorowań na grypę, do odwołania zostaje wprowadzony całkowity zakaz odwiedzin chorych w Szpitalu – w wyjątkowych sytuacjach decyzję o możliwości kontaktu z pacjentem każdorazowo podejmuje Ordynator Oddziału lub Lekarz Dyżurny. Podobne ograniczenia wprowadziło już Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

 

 

CZYTAJ TAKŻE: Czy to już epidemia grypy na Śląsku? Jaki szczep grypy atakuje w 2017?

 

 

Zazwyczaj szczyt zachorowań na grypę Sanepid odnotowuje od lutego do marca. Epidemia grypy 2017 na Śląsku pojawiła się jednak wcześniej. W zeszłym roku w styczniu zachorowań było ponad połowę mniej. W tym roku dał o sobie znać głównie szczep grypy o nazwie AH3N2 – nie odnotowywany w takiej liczbie w naszym regionie od kilku lat.

 

Czy to już epidemia grypy na Śląsku?

 

Oficjalnie służby medyczne nie używają jeszcze określenia "epidemia", ale sami możemy zauważyć, że wokół nas coraz więcej osób źle się czuje. Nie każdy jednak idzie do lekarza, co powoduje szybsze rozprzestrzenianie się choroby. Nie można lekceważyć pierwszych objawów..

 

Objawy grypy

 

Zazwyczaj u pacjentów występuje większość objawów jednocześnie, nie musza one być jednak bardzo nasilone. Gorączka może trwać 1-3 dni i ustąpić. Gorzej pozbyć się kaszlu. Typowe objawy grypy:

  • wysoka gorączka, 
  • dreszcze, 
  • bóle mięśniowo-stawowe, ból gardła, ból głowy, 
  • kaszel, katar,
  • ogólne osłabienie. 

 

Jak leczyć grypę?

 

Przed zachorowaniem najlepiej się zaszczepić. Od kilku lat bardzo popularne są szczepionki na grypę. Dzięki nim pacjenci nie chorują w ogóle lub objawy nie są tak dokuczliwe. Teraz jest już jednak za późno na profilaktykę. Jak więc leczyć grypę?

  • obowiązkowo należy udać się do lekarza, który potwierdzi, że mamy do czynienia z grypą i przepisze odpowiednie do stanu pacjenta leczenie,
  • w żadnym wypadku nie należy leczyć się wyłącznie "domowymi sposobami"; grypa to wirus, którego należy wyeliminować, a nie zwykłe przeziębienie.

 

Jak można zarazić się grypą?

 

Ofiarą grypy może paść każdy i wszędzie – w pracy, w szkole, przedszkolu, w sklepie, autobusie, a nawet na klatce w bloku. Epidemia grypy jest bardzo prawdopodobna, ponieważ dróg, by się nią zarazić, jest wiele:

  • wirus przenosi się drogą kropelkową, przez bezpośredni kontakt, kontakt ze skażonymi powierzchniami,
  • okres wylęgania się wirusa grypy wynosi 2 dni
  • największe prawdopodobieństwo zarażenia zdrowej osoby występuje dzień przed wystąpieniem objawów oraz 3-5 dni po ustąpieniu objawów

 

 

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button