GZM partnerem strategicznym Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Co to oznacza?
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oficjalnie stała się partnerem strategicznym Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Tańsze bilety dla mieszkańców GZM.
Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach to obiekt wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Teraz daje wyraźny sygnał, że warto się nią zainteresować. Perła gwarków zarządzaną samotnie przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, by trwać musi być odwiedzana przez jak największą liczbę turystów. Zwłaszcza pandemia na zainteresowaniu kopalnią odcisnęła swoje piętno.
– Nie było łatwo dla całej turystyki w Polsce, ale małymi krokami wychodzimy z tej opresji. Pokazywaliśmy przez 70 lat, że potrafimy zarządzać tym obiektem i kontynuujemy to dzieło – mówi Zbigniew Pawlak, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Teraz stowarzyszeniu ma pomóc Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Od 18 sierpnia 2022 oficjalnie stała się partnerem strategicznym Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. W praktyce oznacza to, że każdy kto posiada imienny bilet okresowy ZTM, może liczyć na 20 proc. zniżki za bilet wstępu do obiektu.
– Chcemy podejmować wspólne działania, które pokażą nie tylko światowe dziedzictwo, ale również będą symbolizować wartości, którymi chcemy się legitymizować. Czyli innowacyjnym podejściem do zmian technologicznych i zmian, które ułatwiają życie naszym mieszkańcom – mówi Kazimierz Karolczak, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
To, co na pewno ułatwi dalsze funkcjonowanie Kopalni Srebra i pozostałych zabytków UNESCO, to około 1,5 mln złotych z budżetu Metropolii, które zasili konto stowarzyszenia. Do tego w Tarnowskich Górach całkowicie niezależnie ma powstać Lokalna Organizacja Turystyczna, której oczkiem w głowie mają być obiekty światowego dziedzictwa.
–Liczymy, że ona za kilka miesięcy już będzie działać, że kopalnia będzie tym centralnym punktem, magnesem dla turystów i stąd będą się rozchodziły jak linie na mapie, różne inne atrakcje – mówi Grzegorz Rudnicki, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Czyli np. Srebrna Góra czy Sztolnia Czarnego Pstrąga. Na razie umowa partnerska Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią ma związać na około trzy lata.
ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ
Bartosz Bednarczuk