reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Nadeszły siarczyste mrozy… Tego nie rób zziębniętemu!

Hipotermia, czyli wychłodzenie organizmu, każdego roku zbiera tragiczne żniwo. Corocznie w przebiegu wychłodzenia ginie przynajmniej kilkadziesiąt osób w Polsce. Medycy prowadzący na Instagramie profil @Taknazdrowie apelują: Jeżeli widzimy osobę podsypiającą na mrozie, którą trudno dobudzić, wezwijmy pomoc pod numerem 112 lub 999! Jeżeli osoba ta nie oddycha, to czekając na pogotowie zacznijmy uciskać klatkę piersiową!”

 

Informacjami na ten temat podzielił się na platformie X (dawniej Twitter) znany anestezjolog prof. Wojciech Szczeklik z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Gdy za oknem mróz, warto, jego zdaniem przypomnieć sobie, czym jest hipotermia i jakie zmiany zachodzą w naszym organizmie pod wpływem zimna… 

– Pamiętając, że hipotermia to stan zagrożenia życia, choć początkowe objawy wyglądają niegroźnie! – pisze prof. Szczeklik.

Hipotermia to obniżenie temperatury głębokiej ciała (wewnątrz organizmu) poniżej 35°C.

Wychłodzenie organizmu może wystąpić, gdy:

  • obecny jest czynnik wychładzający: niska temperatura, wiatr, opady, przebywanie w wodzie (im zimniej tym szybciej dochodzi do wychłodzenia organizmu)
  • utrata ciepła jest zwiększona (mokre, nieodpowiednie ubranie)
  • zaburzony stan świadomości (np. po alkoholu) lub problemy zdrowotne uniemożliwiają poszkodowanemu właściwą reakcję na chłód (np. w trakcie znieczulenia do operacji)

Co dzieje się, gdy temperatura ciała spada?

  • naczynia w skórze się obkurczają, skóra blednie
  • mięśnie drżą, wytwarzając dodatkowe ciepło
  • serce i płuca pracują szybciej

Co dzieje się, gdy temperatura spada poniżej 32°C?

  • Dreszcze ustają
  • Pojawia się splątanie, zaburzenia mowy i ruchu
  • Serce i oddech zwalniają

Hipotermia poniżej 28°C: możliwa utrata przytomności i zatrzymanie krążenia

Pozostawienie takiej osoby bez pomocy może skończyć się dla niej tragicznie. Hipotermia głęboka jest stanem zagrożenia życia.

Powiązane artykuły

Gdy spotkamy kogoś wychłodzonego…

Spróbujmy taką osobę rozgrzać, ale, uwaga, róbmy to stopniowo. Nie masujmy zbyt szybko kończyn, nie stawiajmy takiej osoby na siłę do pionu i nie pozwólmy jej na gwałtowne ruchy, by zimna krew nie dostała się do serca, co mogłoby doprowadzić do zatrzymania krążenia.

Rozbierzmy ją z mokrych ubrań, owińmy w coś ciepłego i podajmy do picia ciepły, słodzony napój. Nieprzytomnego reanimujmy. W razie potrzeby wezwijmy pomoc, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

[RADZIMY: Co robić, żeby nie zamarznąć]

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button