Historia Sosnowca na deskach Teatru Zagłębia. To spektakl o emancypacji
„Historia Sosnowca” w Teatrze Zagłębia to wyjątkowy projekt. Prócz pracy ludzi związanych z teatrem, wpływ na kształt spektaklu mieli sami mieszkańcy. Bo to właśnie ich historie posłużyły twórcom podczas prac nad scenariuszem. Teraz będą mieli szansę obejrzeć wspólne dzieło na deskach zagłębiowskiego teatru.
Premiera spektaklu „Historia Sosnowca” odbyła się 25 października 2024.
– Spektakl czerpie inspiracje z miejsca, w którym powstaje: z warsztatów i źródeł dokumentalnych oraz rozmów z mieszkańcami. Dzięki tej mieszance do życia wracają nie tylko konkretne postacie. Ale także bohaterowie nieożywieni: Huta Katarzyna i legendarne sosnowieckie Zakłady Dziewiarskie Wanda – podkreślają przedstawiciele Teatru Zagłębia w Sosnowcu.
Twórcami spektaklu są: Katarzyna Szynngiera oraz Weronika Murek. Katarzyna Szynngiera to laureatka Paszportu Polityki, pochodząca z Gdańska reżyserka i współautorka reportaży, odpowiedzialna za inscenizację jednego z głośniejszych przedstawień ostatnich lat – rapowego musicalu „1989” . Weronika Murek to prozaiczka i dramaturżka nominowana do Paszportów Polityki odpowiedzialna za scenariusz.
– Obie panie dostrzegają złożoność i głębię historii, które wciąż pozostają aktualne i wciągające. Czerpią inspiracje z warsztatów z lokalną społecznością, źródeł dokumentalnych oraz osobistych rozmów z mieszkańcami To pozwala na odnowienie nie tylko pamięci o konkretnej postaci, ale i o starych, ale wciąż żywych miejscach – informuje Teatr.
Poprzez losy kobiet
Jest też coś innowacyjnego w tym wydarzeniu. Historia Sosnowca po raz pierwszy opowiedziana jest poprzez losy kobiet.
– Owe miejskie bohaterki zabierają widzów w podróż przez różnorodne momenty historii, miejsca i wydarzenia, które na stałe zapisały się w pamięci społeczności. A niektóre z nich wciąż domagają się opowiedzenia. Ich indywidualne narracje składają się na wielobarwną opowieść o mieście, gdzie kolektywne przeżycia i osobiste historie splatają się w jedną, niepowtarzalną tkaninę życia społecznego – tłumaczy Jacek Jabrzyk, zastępca dyrektorki ds. artystycznych Teatru Zagłębia.
Realizacja spektaklu została dofinansowana z Funduszu Promocji Kultury ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.