Hospicja w Polsce umierają WIDEO
Hospicja umierają powoli. Pandemia, wojna w Ukrainie, a przede wszystkim – szalejąca inflacja. To wszystko daje się we znaki tym placówkom. Ich szefowie mówią wprost – dłużej tak nie damy rady. Bardzo trudna sytuacja jest m.in w Hospicjum Cordis czy Hospicjum Królowej Apostołów z Tanowa.
– Wzrosły koszty utrzymania działalności bieżącej. Jeśli ja mam w tej chwili przy nowych stawkach wyceniony osobo-dzień na ok. 400 zł, a ja potrzebuję 800 zł na osobo-dzień, to proszę zauważyć, że tych pieniędzy jest ciągle za mało. I będzie jeszcze mniej – mówi Aleksandra Mazur-Woroniecka, Hospicjum Królowej Apostołów w Tanowie.
Władze hospicjów podkreślają, że dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia jest zbyt niskie. Pozwala pokryć koszty w wysokości około 60 proc., ale też nie w każdym województwie finansowanie jest takie samo.
– Środki do nas napływające z miesiąca na miesiąc są coraz mniejsze. Są nakazowe różne rzeczy, jak np. podwyżki, na które nie ma środków w ogóle. W związku z tym to jest proces, którego nie widać, bo wszyscy się do tej pory przyzwyczaili, że hospicja sobie radzą. I że można nam dać 60 proc. utrzymania, a my te 40 proc. wypracujemy przez żebractwo – mówi dr Jolanta Grabowska-Markowska, prezes Hospicjum Cordis.
To między innymi proszenie mieszkańców o przekazanie swojego 1 procenta podatku, czy organizacja imprez charytatywnych i zbiórka pieniędzy. Powagę sytuacji widzą nawet posłowie rządzącego Prawa i Sprawidliwości. Jerzy Polaczek, Bożena Borys-Szopa, Marek Wesoły, Robert Warwas i Grzegorz Gaża złożyli w tej sprawie interpelację do ministra zdrowia, w której wnoszą m.in. o zwiększenie finansowania hospicjów.
– Rekomendacja ze strony nas posłów do ministra zdrowia o przeanalizowanie możliwości zwiększenia udziału finansowania tych kosztów stałych z tego średniego poziomu w kraju 50-60 proc. do tych europejskich koło 80 proc. – mówi Jerzy Polaczek, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Warto także pamiętać, że działalność hospicjum, tak jak w przypadku Cordis, jest nie tylko stacjonarna. To także liczne hospicja domowe.
ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ
Paweł Jędrusik