REKLAMA
Silesia Flesz najnowsze informacje

Hospicjum w Rybniku. Odwiedziliśmy plac budowy

Za niecałe dwa lata ma być gotowe rybnickie hospicjum. Nowy wykonawca rozpoczął już budowę, a nowy obiekt rośnie w oczach. Jak przebiega budowa i ilu pacjentów znajdzie opiekę w nowej placówce – tym Paweł Jędrusik.

Wszystko wskazuje na to, że w Rybniku inwestycję uda doprowadzić się do końca. W ubiegłym roku miasto rozwiązało umowę na budowę hospicjum z wykonawcą. W maju tego roku podpisano umowę z nową firmą.
– Poprzedniego wykonawcę musieliśmy niestety wyrzucić z placu budowy. W ubiegłym roku zakończyliśmy całą procedurę rozliczeniową, tam niewiele się wydarzyło. Teraz prace ruszyły i mamy nadzieję, że będą tak dynamiczne jak do tej pory. Zakończenie budowy planujemy na 2026 rok – mówi Agnieszka Skupień, Urząd Miasta Rybnik.

Nowy wykonawca wszedł na plac budowy z początkiem czerwca

Nowy wykonawca, którym jest firma Mostostal Zabrze, wszedł na plac budowy z początkiem czerwca. Obecnie prowadzone są roboty szalunkowe i zbrojarskie ścian. Nowe hospicjum znajdzie się przy ulicy Barbórki. Opiekę w nim znajdzie 30 pacjentów stałej opieki i 10 dziennej opieki medycznej.
– Przede wszystkim ta budowa hospicjum pomoże rodzinom i samym pacjentom. Taka jest prawda. W tej chwili rodziny są obciążane tą opieką całodobową w domu, nad pacjentem. Natomiast jeśli będzie hospicjum stacjonarne, osoby, które są niewydolne opiekuńczo, pracują zawodowo i nie mogą się tak całodobowo zająć tym pacjentem, to będą mieli możliwość umieszczenia takiej osoby, swojej bliskiej, w placówce stacjonarnej – mówi Katarzyna Zadara, pielęgniarka koordynująca opiekę paliatywno- hospicyjną.

Budowa nowego hospicjum w Rybniku będzie kosztować ponad 37 milionów złotych

Do tej pory opieka nad pacjentami onkologicznymi odbywała się głównie w zakresie hospicjum domowego. W takiej formie nie było jednak łatwo.
– Ciężko. Można powiedzieć, że te hospicja, które są w pobliżu, czyli hospicjum gliwickie, czy hospicjum żorskie. Te hospicja przyjmowały pacjentów. Orzesze jako oddział paliatywny również. Natomiast tu w okolicy nie mamy – mówi Sylwia Figura-Kluszczyńska, prezes fundacji Puls-Med.

Budowa nowego hospicjum będzie kosztować ponad 37 milionów złotych, z czego 10 mln zł to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Powiązane artykuły

Autor: Paweł Jędrusik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button