„In The Silesian Sky“ 23-24 czerwca w Tychach i Pszczynie
III Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego „In The Silesian Sky“ ponownie zagoszczą w Tychach i Pszczynie. Impreza na dobre wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych na Górnym Śląsku.
- Po raz trzeci mieszkańcy regionu będą świadkami zmagań zawodników sterujących balonami na ogrzane powietrze. Całemu wydarzeniu patronuje Marszałek Województwa Śląskiego – Jakub Chełstowski
Podobnie jak w minionym roku gospodarzami zawodów będą Tychy i Pszczyna. To właśnie nad ich terenami w ostatni weekend czerwca w szranki stanie 20 załóg balonowych, które zmierzą się w kilku konkurencjach. Decyzja o starcie zostanie podjęta przez komisję sędziowską, a większość konkurencji będzie ustalana na bieżąco, bowiem kluczowym czynnikiem jest pogoda. W przypadku deszczu, zbyt silnego wiatru lub jego braku lot konkursowy nie będzie możliwy. Kibice muszą zatem mieć na uwadze zmiany harmonogramu lotów nawet chwilę przed planowanym startem.
Podczas podniebnego rejsu optymalna prędkość wiatru wynosi 2–3 m/sek, dlatego najlepszą porą do przeprowadzenia zawodów jest wczesny ranek lub późne popołudnie. Balon porusza się wyłącznie w górę i w dół, a sterowanie umożliwiają prawa fizyki – podgrzanie powietrza wewnątrz czaszy powoduje jego uniesienie, a odpowietrzanie – opadanie. Cała reszta jest już w rękach pilotów, uzależniona od ich umiejętności. Najbardziej liczą się: wiedza meteorologiczna, ocena rzeźby terenu oraz doświadczenie, aby precyzyjnie oszacować prędkość i kierunek lotu.
– Pomimo że mieszkańcy miast, nad którymi odbędą się przeloty, przywykli już do widoku ogromnych czasz balonów, często osiągających nawet 4 000 m3, myślę, że będzie to nadal bardzo widowiskowe wydarzenie. Kumulacja 20 statków powietrznych, rozproszonych na niebie i przemierzających dystans do wskazanego miejsca, a do tego nocny pokaz, który wywiera ogromne wrażenie. Wszystkie balony są ustawiane w szpalerach, a piloci uruchamiają palniki, aby utrzymać czasze balonów w pionie – mówi Tomasz Filus ze Skywalkers Balloon Club, który odpowiada za organizację zawodów od strony technicznej.
Muzyczna uczta
Organizatorzy zadbali także o dodatkowe atrakcje. Podczas zawodów, oprócz lotów konkursowych i nocnych pokazów balonowych, odbędą się także koncerty zespołów: Waglewski & Kasai, Skankan oraz Czesław Śpiewa. Wszyscy chętni będą również mieli okazję, aby zagrać na największym bębnie świata wspólnie z Ryszardem Bazarnikiem.
„In The Silesian Sky“ 2023. Program
23 czerwca | TYCHY – Park Miejski Solidarności
g. 05.00 Pierwszy lot konkursowy*
g. 18.30 Drugi lot konkursowy*
g. 20.00 Koncert: Waglewski & Kasai / w ramach przeglądu konkursowego „Dla Tych zagrają”
g. 22.00 Nocny pokaz balonów*
24 czerwca | PSZCZYNA – Park Zamkowy, Rynek
Zawody odbywają się w ramach starań miasta Pszczyna o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
g. 05.00 Trzeci lot konkursowy*
g. 15.00 Wspólna gra na Największym Bębnie Świata / prowadzenie: Ryszard Bazarnik
g. 17.00 Koncert: Skankan
g. 19.00 Uroczyste wręczenie dyplomów za udział w zawodach z udziałem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego
g. 19.30 Czwarty lot konkursowy*
g. 20.00 Koncert: Czesław Śpiewa
g. 21.30 Nocny pokaz balonów*
Zakończenie zawodów i wręczenie nagród z udziałem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego i Burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola.
*Loty i pokazy balonowe odbędą się wyłącznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.
„In The Silesian Sky“ 2023. Dodatkowe informacje
- Godziny i miejsca lotów konkursowych mogą ulec zmianie, o czym zadecyduje kolegium sędziów. Dokładne informacje zostaną podane w dniach lotów.
- Wydarzenie będzie dostępne na żywo w Parku Miejskim Solidarności w Tychach oraz Parku Zamkowym w Pszczynie, jak również podczas transmisji LIVE online.
- Bieżące informacje dotyczące przebiegu zawodów oraz harmonogram wszelkich atrakcji są dostępne na stronie wydarzenia na Facebooku.
- Zawody odbywają się w ramach obchodów Roku Wojciecha Korfantego pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego
- Zawody odbywają się dzięki: Województwu Śląskiemu, Instytucji Kultury Ars Cameralis, Miastu Pszczyna, Pszczyńskiemu Centrum Kultury, Miastu Tychy oraz Miejskiemu Centrum Kultury w Tychach.
Skarżyńska