Inflacja tym razem się nie podniosła! Są najnowsze dane GUS
Inflacja w Polsce po raz pierwszy od lutego niższa, a nawet poniżej prognozowanych wcześniej wskaźników. Główny Urząd Statystyczny poinformował dziś, że w listopadzie wyniosła 17,4% rok do roku, wobec danych z października, kiedy to informowano o poziomie 17,9%. Czy społeczeństwo odczuło to w swoich portfelach?
Inflacja w listopadzie wyniosła 17,4 proc. rdr, w stosunku do 17,9 proc. w październiku – poinformował GUS.
Mimo zmniejszenia dynamiki wzrostu inflacji – gdyż tak zdaniem ekonomistów trzeba nazywać spadek, o którym poinformował dziś GUS – inflacja dopiero w nowym roku może boleśnie dotknąć Polaków. To w konsekwencji zmiany taryf energii elektrycznej czy prawdopodobnego powrotu pełnego VATu przy cenach paliw. Co niestety może spowodować, że spadek inflacji nie będzie kontynuowany.
– Jeśli spojrzymy na przykład na raport ten listopadowy Narodowego Banku Polskiego, to okaże się, że rzeczywiście tam w tym scenariuszu najbardziej prawdopodobnym zdaniem analityków powinniśmy nie przekroczyć granicy 20%. Natomiast te scenariusze, które są nieco mniej prawdopodobne, ale też
uwzględniane przez tych samych analityków mówią, że możemy właśnie dosięgnąć nawet poziomu ponad
26%. Zatem z pewnym niepokojem patrzymy na początek nowego roku i decyzje tych regulatorów, którzy
mają wpływ na kształtowanie się cen administracyjnych – mówi dr Bartłomiej Gabryś, ekonomista
Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2022 r. wzrosły rdr o 17,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,7 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.
W listopadzie 2022 r. #ceny towarów i usług konsumpcyjnych wg szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do listopada 2021 r. o 17,4% (wskaźnik cen 117,4), a w stosunku do października 2022 r. wzrosły o 0,7% (wskaźnik cen 100,7). https://t.co/fWJyjTqT24#GUS #statystyki pic.twitter.com/mYGKDGK1zt
— GUS (@GUS_STAT) November 30, 2022
Spadek inflacji jest związany przede wszystkim z sytuacją na rynku ropy naftowej. Jeszcze miesiąc temu ropa kosztowała ponad 92 dolary za baryłkę. Dzisiaj to jedynie 78,6 dolarów.
Spadek inflacji w listopadzie z 17,9 proc. do 17,4 proc. (flash). Bazowa przemieściła się z 11,0 proc. do okolic 11,3-11,4 proc. Inflacja z dużym zaskoczeniem dla rynku, z małym dla nas – skomentowali dane GUS analitycy mBanku.
🇵🇱 Spadek inflacji w listopadzie z 17,9% do 17,4% (flash). Bazowa przemieściła się z 11,0% do okolic 11,3-11,4%. Inflacja z dużym zaskoczeniem dla rynku, z małym dla nas 🤓 pic.twitter.com/T54ejk5eRf
— mBank Research (@mbank_research) November 30, 2022
Inflacja w listopadzie obniżyła się pierwszy raz od lutego, zgodnie z naszą prognozą. Wskaźnik CPI w XI wyniósł 17,4 pros. r/r vs 17,9 proc. r/r w X. Do niższej inflacji przyczyniły się spadki (proc. m/m) cen paliw, niższe dynamiki proc. r/r energii i wolniejsze wzrosty cen żywności (proc. m/m) – stwierdzili natomiast eksperci PKO BP.
Inflacja w listopadzie obniżyła się pierwszy raz od lutego, zgodnie z naszą prognozą. Wskaźnik CPI w XI wyniósł 17,4% r/r vs 17,9% r/r w X. Do niższej inflacji przyczyniły się spadki (% m/m) cen paliw, niższe dynamiki % r/r energii i wolniejsze wzrosty cen żywności (% m/m). pic.twitter.com/Cjq4F3vJ4l
— PKO Research (@PKO_Research) November 30, 2022
Pierwsze z czym przyjdzie zderzyć się już w pierwszych dniach stycznia, to ceny na stacjach paliw. A to z kolei wpłynie na ceny pozostałych produktów. Paliwo generuje koszty pośrednie, więc jest elementem ceny finalnej wszystkiego, co kupujemy. Polski rząd natomiast zapowiedział, że w walce z inflacją, a co za tym idzie kryzysem, przedłużony zostanie 0% VAT na produkty żywnościowe.
– Przedłużamy tą ochronę. W przypadku pozostałych grup rozwiązań tarczy antyinflacyjnej, będą stosowane te rozwiązania, o których pan premier powiedział. Czyli tarcze energetyczne, tarcza gazowa, dodatki ciepłownicze, ochrona osób, które ogrzewają swoje mieszkania, ciepło z rekompensatą, limity cen energii, przymrożenia, zamrożenia cen energii, cen gazu. Budżet, który realizujemy w tym roku i który będziemy realizowali w roku 2023 to jest budżet bezpieczeństwa, budżet bezpieczeństwa Polaków – mówi Magdalena Rzeczkowska, minister finansów.
Przez co rząd rozumie kontynuację programów społecznych i socjalnych. Dzięki obniżeniu stawki VAT na żywność do 0%, wedle wyliczeń rządowych, w portfelach Polaków zostało od lutego ponad 7,5 mld złotych. Warto podkreślić, że inflacja bazowa wciąż pozostaje w trendzie rosnącym, a to około 11,3%.