Intensywne opady śniegu w woj.śląskim [OSTRZEŻENIE IMGW]
IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia dotyczące intensywnych opadów śniegu. Na znaczący przyrost pokrywy śnieżnej przygotować się muszą mieszkańcy południa województwa śląskiego.
Kto biegał na golasa krzycząc SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU? I kto strzela do dzików jak do tarczy? Zobaczcie nowe TOP 5 SILESIA FLESZ!
Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej za okres ważności Ostrzeżenia od 15 cm do 20 cm.
Ostrzeżenie pierwszego stopnia obejmuje powiaty: bielski, żywiecki i cieszyński.
PAMIĘTAJCIE! W Beskidach cały czas obowiązuje 3 stopień zagrożenia lawinowego!
Pomimo powolnej stabilizacji pokrywy śnieżnej prognozowane na jutro opady śniegu(ponad 20cm) mogą utrzymać zagrożenie na wysokim poziomie tworząc nowe depozyty. Znaczne zagrożenie lawinowe występuje w miejscach gdzie intensywne opady oraz bardzo silny i silny wiatr (głównie zachodni) odkładał i uformował deski śnieżne o znacznej grubości.
Niebezpieczeństwo dotyczy głównie żlebów, kociołków, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu. Ze względu na dominujący w ostatnich dniach wiatr z kierunków północnych możliwe zsuwy i małe lawinki również po południowej stronie masywu. Należy zwrócić uwagę na mikrorzeźbę terenu. Na części obszaru pokrywa stabilizowana przez wystającą roślinność, uwaga, w części miejsc wysoka roślinność została przykryta śniegiem. Duża zmienność lokalna pokrywy śnieżnej, wzrost wraz ze wzrostem wysokości.
Pokrywa zbudowana z kilku warstw śniegu przewianego z poprzednich opadów o różnej twardości, cienkiej lodoszreni oraz ok 100cm warstwy śniegu przewianego z ostatnich opadów. Wierzchnie warstwy o umiarkowanej stabilności, w miejscach operacji wiatru twardsza warstwa słabo związana z poprzednią.
Pokrywa śnieżna w patiach szczytowych Babiej Góry ok 150cm, w miejscach odkładania śniegu przez silny wiatr znacznie więcej. Warunki turystyczne bardzo trudne, szlaki zawiane z niewidocznym ich przebiegiem, w wielu miejscach utworzone zaspy (powyżej 3m wysokości).