IV edycja Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”. Wśród nominowanych dwie organizacje ze Śląska
W listopadzie odbędzie się gala wręczenia statuetek IV edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”. Nagroda jest promocją postaw, działań i projektów obywatelskich na rzecz dobra wspólnego. Ma honorować szczególnie zaangażowane osoby, organizacje pozarządowe i wartościowe przedsięwzięcia społeczne, budujące wspólnotę obywatelską.
Wśród nominowanych znalazły się dwie organizacje ze Śląska.
Fundacja „Dom Nadziei” (Bytom) – Misją Fundacji jest pomaganie osobom uzależnionym, ich rodzinom i bliskim. Fundacja kieruje się wartościami chrześcijańskimi. Dziełem Fundacji jest Katolicki Ośrodek „Dom Nadziei” – stacjonarny i całodobowy oddział terapii i rehabilitacji dla młodzieży (14-21 lat) uzależnionej od substancji psychoaktywnych oraz z uzależnieniami behawioralnymi (fonoholizm, zakupoholizm, uzależnienie od komputera i internetu). Leczenie jest prowadzenie metodą społeczności terapeutycznej. Ośrodek jest koedukacyjny i posiada 24 miejsca. Rocznie z pomocy korzysta: w poradni ok. 500 osób (to ponad 640h terapii) oraz ok. 100 osób podejmujących stacjonarne leczenie w ośrodku.W ciągu 24 lat działalności z pomocy skorzystało ponad 2400 osób. Świadczenia medyczne są częściowo refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach realizowanego kontraktu.
Fundacja „Spina” (Katowice) – Fundacja Spina powstała z zaangażowania i troski o dzieci, które pomimo wady wrodzonej powodującej dysfunkcje wielu narządów, mają możliwość osiągnięcia sprawności i samodzielności, co daje im szanse na osiąganie sukcesu i stawanie się sprawczą częścią społeczności, w której żyją. To wszystko nie jest niestety oczywiste od początku ich poczęcia. Wada wrodzona cewy nerwowej zwana rozszczepem kręgosłupa, diagnozowana najczęściej do dwudziestego tygodnia ciąży, w wielu krajach europejskich jest bezpośrednim wskazaniem do aborcji. W Polsce, z tą wadą przychodzi na świat około 300 dzieci rocznie. Również w Polsce, od 2004 roku leczy się tę wadę poprzez zamknięcie rozszczepu kręgosłupa w łonie matki, dając tym samym dzieciom lepszy start, a im rodzicom nadzieję na dobre życie.
Założycielka Fundacji Spina Pani Dominika Madaj-Solberg w związku ze swoim doświadczeniem zawodowym- pedagog wieloprofilowego usprawniania dzieci, terapeuta środowiskowy pracujący od wielu lat w Norwegii- postanowiła wykorzystać swoja wiedzę zawodową i osobistą do zbudowania dobrego systemu interwencji i wsparcia dla rodzin z dziećmi z rozszczepem kręgosłupa. Ze środków zebranych podczas dorocznego balu wojewody śląskiego w roku 2012 utworzyła PRACOWNIĘ SPINA, działająca na terenie Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, gdzie stworzyła warunki do połączenia kilku obszarów wsparcia dziecka z rozszczepem kręgosłupa. Najczęstszą przyczyną śmierci dzieci z tą wada jest dysfunkcja nerek, stad pierwszy wybór padł na urologię- edukację z zakresu cewnikowania, higieny pęcherza i jelit. Następnym obszarem fokusowym stała się ortopedia i zaopatrzenie ortopedyczne tak bardzo potrzebne dzieciom częściowo poruszającym się na wózku inwalidzkim, balkoniku lub kulach. Z PRACOWNIĄ SPINA współpracowało wielu skandynawskich specjalistów, których pani Dominika zapraszała do współpracy- Kjerstin Selvig- Norwegia, Órn Olafson- Islandia, Magdalena Vuming Arnel- Szwecja. Obecnie Pracownia Spina współpracuje prowadząc stałe konsultacje, z lekarzami i inżynierami ortopedycznymi z Niemiec.
Pracownia Spina edukuje lekarzy, pielęgniarki szkolne, asystentów i nauczycieli, tak aby dzieci z rozszczepem kręgosłupa mogły uczęszczać do szkoły.
NIESAMOWITE! Ma 95 lat i przeszła 1000 kilometrów na Jasną Górę! [ZDJĘCIA]
Nowy sposób złodziei. Bądź sprytniejszy, nie daj się oszukać!
Jaworzno: SZOK! Masturbował się w piekarni przy dzieciach
źr. Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej