REKLAMA
BiznesSilesia Flesz najnowsze informacjeTechnologieTVS VIDEO

Jak będzie wyglądał transport w przyszłości? WIDEO

Jak będzie wyglądał transport w przyszłości? Na to pytanie dzisiaj trudno odpowiedzieć, bo nie chodzi tu tylko o problemy związane z technologią, ale również ludzkie przyzwyczajenia. Ale można trochę pospekulować jak to wszystko będzie wyglądać. Właśnie rozpoczął się Tydzień Transportu Przyszłości na Politechnice Śląskiej. 

 

Bezpieczeństwo – to zmienia się najszybciej 

To tylko jedna z technologicznych nowinek, które już znajdują zastosowanie w codziennym życiu. Ten samochód ciężarowy jest sterowany pilotem.
– Pomocny jest w samochodach z bardziej skomplikowaną zabudową, czyli holowniki ratownicze, pojazdy do pełnych gabarytów, gdzie kierowca musi podjechać bardzo precyzyjnie. I żeby ograniczyć kilkukrotne wchodzenie i wychodzenie z kabiny – mówi Robert Kantorek, szkoła doskonalenia jazdy Volvo Trucks Polska.
I o ile producenci raz po raz zaskakują nowościami, to zdaniem ekspertów, jeśli ktoś ma wyobrażenie, że za kilka lat będziemy stali w korkach w statkach powietrznych – może się rozczarować.
– Rozwój choćby tylko ze względu na ten fakt, bardzo ważny poniekąd, że musimy w tym transporcie zapewnić bezpieczeństwo, to ja bym się absolutnej, takiej bardzo szybkiej rewolucji nie spodziewał. Zresztą – nawet prywatnie na to tak spoglądam – niech to będzie przemyślana ewolucja, ale żeby to było bezpieczne i dla ludzi i dla środowiska. Zrównoważony rozwój – mówi dr hab. inż. Damian Hadryś, prof. PŚ, Politechnika Śląska.

Tydzień Transportu Przyszłości

O tym jak może wyglądać transport przyszłości przez tydzień naukowcy i specjaliści będą rozmawiać na Politechnice Śląskiej, gdzie mieści się wydział transportu i inżynierii lotniczej.
– Jutro transport szynowy. W środę lotniczy i w czwartek inżynieria ruchu i mobilność miasta przyszłości. W piątek i sobotę wychodzimy z budynków, z murów Politechniki Śląskiej, idziemy na rynek do naszych mieszkańców. W piątek będziemy w szczególności pokazywali prace naszych studentów – mówi dr inż. Adam Mańka, Politechnika Śląska.
W transporcie, podobnie jak w innych dziedzinach życia, postęp jest błyskawiczny. Jeszcze niedawno wszyscy emocjonowali się samochodami elektrycznymi, a już do użytku wchodzą pojazdy autonomiczne. W kolejce czekają silniki napędzane wodorem, a wciąż wiele osób liczy, że transport drobnych ładunków przejmą drony.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button