Jak działa ECMO? Sprzęt może uratować życie 8-letniego Kamilka
Co to jest ECMO, czyli aparatura, do której podłączony został 8-letni Kamilek z Częstochowy? To terapia, która była stosowana między innymi podczas leczenia pacjentów z COVID-19.
W czwartek rano Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach poinformowało, że stan 8-letniego Kamila jest bardzo ciężki, a u chłopca postępuje choroba oparzeniowa, ostra niewydolność oddechowa oraz rozwija się ciężkie zakażenie organizmu. W związku z tym lekarze zdecydowali się podłączyć dziecko do aparatury ECMO, która wspomaga krążenie i pozaustrojowo natlenia krew.
Aparatura ECMO, jak informuje Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu jest właściwie terapią ostatniej szansy. Sama metoda nie leczy, ale zastępując na jakiś czas pracę niewydolnych płuc lub serca, daje czas, konieczny na ich leczenie i regenerację.
ECMO nie jest nowoczesną technologią, bo jest stosowana od ponad 30 lat. Działa w taki sposób, że kaniula (czyli rurka z tworzywa sztucznego) transportuje krew. Przepływ krwi jest uzależniony od między innymi wagi pacjenta. Taka terapia jest niezwykle kosztowna, ale potrafi uratować życie.
Lekarze stosowali już ECMO między innymi podczas leczenia pacjentów chorych na COVID-19, którym nie pomagał już respirator (z powodu dużego stopnia uszkodzenia płuc). ECMO potrafi pompować 60 do 80 mililitrów krwi na kilogram masy ciała w minutę.
Fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu