Jak mieszkańcy woj. śląskiego radzą sobie z upałami? WIDEO
Zgodnie z zapowiedziami synoptyków, nad województwo śląskie nadciągnęły upały. Chociaż np. w Katowicach przez kilkadziesiąt minut słońce zaszło dziś za chmury i zaczął padać deszcz. Ale to tylko chwilowa zmiana pogody, bo co najmniej przez najbliższe dwa dni będzie bardzo gorąco. Sprawdziliśmy, jak z wysokimi temperaturami radzą sobie mieszkańcy aglomeracji.
Od kilku dni temperatura stopniowo wzrasta, a meteorolodzy zapowiadają falę upałów. Dlatego mieszkańcy metropolii przygotowują się już do przetrwania tych kilku gorących dni.
-Staram się nie wychodzić przed tymi najgorszymi temperaturami, ale niestety obowiązki są, że trzeba czasem po prostu wyjść z domu – mówi Halina, mieszkanka Katowic.
-Woda, no cień. Dzisiaj nie ma słońca, więc jest okej.
-A jak jest słońce?
-To do cienia – mówi Małgorzata, mieszkanka Bytomia.
-Lekcje z 45 minut, zeszły do 30 minut, przerwy są 5 minutowe, więc zamiast do 15:15, mamy do 12:45, więc bardzo fajnie to wychodzi.
-I to ze względu na upał?
-Tak – mówi Aleksandra i Wiktoria, mieszkanki Bytomia.
Jedną z metod ochłodzenia organizmu podczas upału są kurtyny wodne, montowane w centrach miast, gdzie wysoka temperatura wyjątkowo doskwiera mieszkańcom ze względu na dużą ilość betonu. W samym Katowicach jest ich 14.
-Taką kurtynę można już zobaczyć na rynku. Oprócz tego, to takie lokalizacje jak między innymi plac w okolicy dworca kolejowego, ale też plac wyzwolenia, na Nikiszowcu, przestrzenie zielone, park Budnioka czy też Dolina Trzech Stawów – mówi Sandra Hajduk, UM Katowice.
Kurtyna tworzy przyjemną mgiełkę, a urządzenie jest włączane, kiedy temperatura przekroczy 25 stopni.
W czasie gorących dni ulgę przynoszą kąpieliska i baseny, które w wielu miastach są w tym roku otwierane jeszcze przed początkiem wakacji.
-Szczególnie w weekendy, przy słonecznej pogodzie są tłumy – mówi Mariusz Szumlas, OSiR Bytom.
Lekarze podkreślają, że w czasie upałów należy pamiętać o nawadnianiu się, najlepiej czystą wodą. Dobrze jest unikać napojów alkoholowych, a także przebywania na otwartej przestrzeni w godzinach, kiedy słońce grzeje najmocniej. Szczególną ostrożność powinny też zachować osoby chore i dzieci.
-W przypadku osób starszych i osoby chore przewlekle, musimy pamiętać o tym, że przebieg choroby może inaczej przebiegać w czasie tych upałów. Może dojść do większego odwodnienia, osoby leczące się na nadciśnienie mogą mieć niższe ciśnienie i może być potrzebna zmiana dawki leku, więc szczególnie te osoby powinny kontaktować się w pierwszej kolejności ze swoim lekarzem rodzinnym – mówi lek. Agnieszka Jarosińska, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Warto również pamiętać o stosowaniu kremów przeciwsłonecznych i noszeniu odpowiednio przewiewnego ubioru. Wtedy letnia aura będzie bardziej przyjemnością niż problemem.
Tomasz Koryciorz