Jak wyrobić kartę EKUZ w Katowicach?
Wyrobienie karty EKUZ nie jest trudne, a może przynieść nam same korzyści, kiedy przytrafi się nam niemiła sytuacja, przebywając na urlopie za granicą. Z tego powodu warto posiadać takie podstawowe ubezpieczenie zdrowotne zawsze przy sobie. Gdzie otrzymamy kartę EKUZ? Czego możemy się spodziewać? Dowiedzmy się więcej o ubezpieczeniu za granicą.
Czy kartę EKUZ dostaje się od ręki?
Kluczową zaletą karty EKUZ jest to, że otrzymujemy ją całkowicie za darmo. Stanowi ona przedłużenie naszego ubezpieczenia za granicą. Możemy się również zastanawiać, ile się czeka na kartę ekuz? Wszystko zależy od formy, którą wybierzemy do dostarczenia wniosku. Najszybszym sposobem jest własnoręczne wypełnienie dokumentu o wydanie karty i zaniesienie go do oddziału NFZ w wybranym mieście – wtedy otrzymamy EKUZ od ręki. Natomiast w innym przypadku należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ rozpatrywanie wniosku może potrwać do 5 dni. Stanie się tak, kiedy złożymy wniosek za pośrednictwem:
- Internetowego Konta Pacjenta,
- elektronicznej skrzynki podawczej (ePUAP),
- poczty tradycyjnej do konkretnego oddziału lub delegatury NFZ,
- poczty elektronicznej – jednak jest to forma wyłącznie dla osób składających wniosek pracowniczy.
Gdy zależy nam na czasie, w Katowicach zdecydujmy się na osobiste wybranie się do Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, dzięki czemu załatwimy sprawę od razu. Potrzebne informacje o godzinach otwarcia i adresie poznamy na stronie https://ekuz.com.pl/ekuz-w-katowicach/.
O czym należy pamiętać?
Choć kartę EKUZ powinien posiadać każdy, kto decyduje się na wyjazd za granicę, to należy zdawać sobie sprawę z jej ograniczeń. Przede wszystkim obejmuje nas swoją ochroną wyłącznie na określonym obszarze, tzn. w obrębie terenów należących do krajów Unii Europejskiej lub EFTA. Poza tym darmową pomoc otrzymamy jedynie w państwowych placówkach medycznych. W razie wystąpienia potrzeby przeprowadzenia akcji ratowniczej także zostaniemy w pełni obciążeni związanymi z tym kosztami. Warto więc zaznaczyć, że pomimo posiadania karty EKUZ, wciąż będziemy zobowiązani do opłacenia niektórych usług, jeśli takie zasady obejmują innych pacjentów w danym kraju. Należy także pamiętać, że choć najczęściej rozliczenie leczenia dochodzi między instytucjami, może zdarzyć się sytuacja, w której to my będziemy musieli najpierw zapłacić za dany zabieg i dopiero po powrocie do Polski złożymy wniosek o refundację.
Ubezpieczenie a EKUZ – różnice
Pełny zakres ubezpieczenia gwarantuje nam wykupienie polisy turystycznej. W odróżnieniu od karty EKUZ może obejmować nas ochroną także w państwach poza Unią Europejską, będziemy więc mogli liczyć na pomoc medyczną w wybranym przez nas miejscu. Co, ważne ubezpieczenie zapewnia także opłacenie wszelkich kosztów związanych z wykonywanymi zabiegami – również w prywatnych placówkach medycznych. Jeśli zdecydujemy się na rozszerzenie pakietu, polisa turystyczna może zapewnić dodatkową ochronę w innym zakresie. Poza wsparciem zdrowotnym, otrzymamy zwrot pieniędzy w przypadku uszkodzenia lub kradzieży naszych bagaży, a także związanych z transportem do Polski. W razie potrzeby ubezpieczyciel może zapewnić nam pomoc prawną, tłumacza lub ułatwić dojazd innemu członkowi rodziny do miejsca, w którym się znajdujemy. Polisa turystyczna nie wyklucza także urazów doznanych podczas uprawiania sportów ekstremalnych za granicą.
źródło: artykuł partnera