Burze nad Śląskiem i Zagłębiem w czwartek, 21 czerwca! Jak zachować się w trakcie BURZY?
Nad Polską zbierają się burzowe chmury. Sprawdź, jak zachować się w trakcie burzy, by czuć się bezpiecznie – co robić, a czego unikać?
Burzowe chmury nad całym krajem. Burze w czwartek (21.06) także na Śląsku i w Zagłębiu! I na tym nie koniec, bo synoptycy zapowiadają burzowy okres – pamiętajmy, że burze i nawałnice są niebezpieczne i nie należy ich lekceważyć. Jak ochronić siebie i swoich najbliższych w czasie burzy – w domu i na zewnątrz? Podpowiadamy, jak zachować się w trakcie burzy:
Gdy jesteś w domu…
-
Nie włączaj urządzeń elektrycznych – w przypadku awarii sieci każde urządzenie podpięte do gniazdka zwiększa ryzyko pożaru.
-
Trzymaj się z dala od urządzeń przewodzących prąd – m.in. kaloryferów, metalowych rur, kuchennych zlewów, telefonów itp. Nie używaj urządzeń podłączonych do gniazka – po uderzeniu pioruna w dom, mogą one przenieść ładunek elektryczny na ciebie.
-
Zabezpiecz okna – porywisty wiatr może spowodować spory przeciąg w domu oraz idące za nim szkody – stłuczenia, poprzewracane przedmioty. Unikniesz także niechcianego (choć rzadko spotykanego) gościa w postaci pioruna kulistego.
Ostrzeżenie! Gwałtowna zmiana pogody! Nadchodzą burze z gradem [OSTRZEŻENIE IMGW]
Gdy jesteś na zewnątrz…
-
Unikaj stawania pod wysokimi obiektami – piorun szuka najkrótszej drogi, którą przedostanie się do ziemi. Drzewo (niektóre bardzo dobrze przewodzą elektryczność, np. lipa), latarnia, wysoki metalowy maszt czy linie energetyczne nie są dobrym pomysłem, aby pod nimi stanąć.
-
Szukaj obniżenia terenu – im niżej się znajdujesz, tym większa szansa na bezpieczeństwo. Wypatruj wąwozów, rowów, doliny i postaraj się tam przeczekać niebezpieczeństwo.
-
Kucnij i stwórz izolację między sobą a ziemią – nie kładź się „plackiem” na ziemi, najlepiej kucnij, trzymając stopy blisko siebie oraz odizoluj się od ziemi np. kurtką czy plecakiem.
-
Schowaj się w obiekcie z piorunochronem.
-
Bezpiecznie w samochodzie i autobusie – metalowa obudowa tych pojazdów tworzy „klatkę Faradaya”, zatrzymującą prąd na powierzchni pojazdu, nie pozwalając mu przedostać się do środka.
-
Nie wchodź do wody! – jeśli znajdujesz się aktualnie nad jeziorem, pod żadnym pozorem nie kąp się w nim. To samo tyczy się innych zbiorników wodnych. Piorun, który uderzy w taflę wody, może porazić i ciebie.
-
Nie wędkuj i pozbądź się metalowych elementów – metalowe elementy wędki (podobnie jak np. pasek od spodni, metalowe zakończenie parasola itp.) mogą przyciągać pioruny. Wiąże się to ze zjawiskiem wyładowania wstępnego, które – przy zetknięciu z wyładowaniem z chmury – prowadzi do wyładowania głównego, czyli tzw. pioruna.
Marlena Borczyk