Jak założyć maskę gazową? Jak strzelać? Przyjdź na trening z wojskiem
Jak rozpalić ognisko w lesie? Jak uzdatnić wodę? Jak założyć maskę gazową? W 31 jednostkach wojskowych na terenie Polski będzie można nauczyć się podstaw posługiwania bronią, strzelania, walki wręcz, dowiedzieć się co zrobić, gdy zawiedzie GPS, jak przetrwać w terenie i udzielić pierwszej pomocy.
Od połowy stycznia, do końca lutego w 31 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju i w każdym województwie będzie można wziąć udział w popularnych – sobotnich szkoleniach wojskowych dla każdego.
Pierwsza edycja naszego programu „Trenuj z wojskiem” spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, było więcej chętnych niż miejsc. Postanowiliśmy otworzyć drugą edycję w czasie ferii zimowych. Zwiększyliśmy o 100% liczbę miejsc, a więc jesteśmy przygotowani na to, żeby w takich treningach wzięło udział ponad 8 tysięcy chętnych – powiedział Mariusz Błaszczak, wicepremier-minister obrony narodowej inaugurując kolejną edycję projektu.
Wicepremier poinformował, że zajęcia zaplanowane zostały na osiem godzin i będą zorganizowane w soboty, począwszy od połowy stycznia aż do końca lutego. Szkolenia będą bezpłatne. Podczas zajęć wojskowi instruktorzy nauczą m.in., jak posługiwać się bronią, pokażą jak zakładać maskę, jak udzielać pierwszej pomocy medycznej. Przekażą podstawy przetrwania w przygodnym terenie SERE oraz zasady walki wręcz.
Harmonogram projektu „Trenuj z wojskiem w ferie”:
14.01.
Ferie – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
1. Zamość
2. Tomaszów Maz.
3. Rzeszów
4. Ustka
5. Bielsko-Biała
6. Wesoła
21.01.
Ferie – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie + podlaskie, warmińsko-mazurskie
1. Lublin
2. Dęblin
3. Sieradz
4. Rzeszów
5. Lębork
6. Białystok
7. Giżycko
28.01.
Ferie – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie + podlaskie, warmińsko-mazurskie + kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
1. Lublin
2. Bartoszyce
3. Toruń CSWOT
4. Grudziądz
5. Kraków
6. Kielce
7. Poznań
8. Bielsko-Biała
9. Kłodzko
4.02.
Ferie – podlaskie, warmińsko-mazurskie + kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
1. Gołdap
2. Bydgoszcz
3. Wędrzyn
4. Kraków
5. Opole
6. Zegrze
11.02.
Ferie – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie + dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
1. Toruń CSAIU
2. Bydgoszcz
3. Kielce
4. Świętoszów
5. Wesoła
6. Stargard
18.02.
Ferie – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
1. Kłodzko
2. Zegrze
3. Wrocław 10pdow
4. Szczecin
25.02.
Ferie – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
1. Warszawa
2. Grudziądz
3. Wrocław AWL
4. Toruń CSWOT
5. Wędrzyn
6. Świętoszów
7. Opole
Jednodniowe szkolenie wojskowe realizowane będzie także w Bielsku-Białej. Tutaj zorganizuje je 18. batalion powietrznodesantowy. Terminy treningów są dwa: 14 i 28 stycznia.
Będą symulatory, najnowsze wyposażenie, pojazdy oraz dużo szkolenia pod okiem doświadczonych żołnierzy, a na koniec ognisko z historiami i anegdotami z misji zagranicznych.
Co należy zrobić żeby wziąć udział w projekcie?
Wystarczy zgłosić się do jednostki wojskowej – podaj imię i nazwisko – możesz do tego wykorzystać email – 18bpd.sekcjawychowawcza@ron.mil.pl , telefon – 261 123 296, komunikator, media społecznościowe lub osobiście – wszystkie te formy są dopuszczalne, a nabór trwa do godz. 13.00 dnia poprzedzającego szkolenie.
Jakie warunki należy spełnić?
Wyłącznie polskie obywatelstwo, wiek od 18 do 65 lat oraz odpowiedni ubiór (długie lub sportowe buty, długie spodnie, kurtka/bluza, czapka, rękawiczki).