Jakie metody mogą pomóc przy zaparciach u dzieci?
Zaparcia są powszechnym problemem zdrowotnym nękającym dzieci. Na szczęście istnieje sporo sposobów na złagodzenie tego typu dolegliwości. Skuteczną metodą bywa masaż brzuszka. Co jeszcze podziała na zaparcia u dzieci? Domowe sposoby dostarczają różnych opcji – sprawdź!
Zaparcia u dzieci: przyczyny i objawy
O zaparciach możemy mówić, gdy dziecko wypróżnia się rzadziej niż 3 razy w tygodniu. Ze statystyk wynika, że takie problemy ma nawet co trzeci maluch, zazwyczaj między 2. a 4. rokiem życia. Częściej problem dotyczy chłopców niż dziewczynek.
Przyczyny zaparć są rozmaite, mogą kryć się choćby w jadłospisie dziecka, w którym brakuje produktów bogatych w błonnik pokarmowy (warzyw, owoców, wyrobów zbożowych). Niekiedy powodem kłopotów z oddaniem stolca bywa włączenie do diety mleka modyfikowanego albo przetworzonej żywności. Przyczynia się do nich również picie zbyt małej ilości płynów.
Zaparcia mogą być spowodowane przez niewłaściwą naukę korzystania z nocnika (na przykład wywieranie nadmiernej presji przez rodziców), a także zmianę otoczenia – dzieci często wstrzymują wypróżnianie, gdy zaczynają chodzić do przedszkola czy szkoły.
Problem może wynikać ponadto z zaburzeń zdrowotnych. Z zaparciami zmagają się dzieci cierpiące na alergie pokarmowe albo schorzenia układu trawiennego, np. celiakię. Przyczyniają się do nich wady anatomiczne, choćby zwężenie odbytu.
Dziecko zmagające się z zaparciami odczuwa ból przy oddawaniu stolca. Po kilku dniach bez wypróżnienia pojawiają się: rozdrażnienie, brak energii, wzdęcie, ból brzucha i utrata apetytu.
Jak poradzić sobie z problemem? Jedną ze skutecznych metod jest masaż brzuszka na zaparcia.
Masaż brzuszka u dzieci jako metoda na zaparcia
Masaż brzuszka na zaparcia to skuteczna metoda stosowana od dawna. Delikatny ucisk pobudza jelita, wspomagając ich perystaltykę, ale ma również działanie uspokajające – przynosi ukojenie, wyciszenie oraz poczucie bezpieczeństwa, sprzyja pogłębieniu więzi między rodzicem a jego pociechą.
Do masażu należy się odpowiednio przygotować; nasze ręce powinny być ciepłe, warto także pozbyć się przedmiotów, które mogą przeszkadzać, np. pierścionków. Dłonie można delikatnie posmarować oliwką.
Masaż powinien odbywać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Brzuszek masujemy delikatnymi ruchami z góry na dół. Czasem sprawdza się delikatne przyciągnięcie nóżek do brzuszka, a następnie ich swobodne położenie na ziemi. Czynność należy powtarzać kilka razy w ciągu dnia.
Inne sposoby na zapobieganie i leczenie zaparć u dzieci
Na zatwardzenie u dziecka bywają też skuteczne domowe sposoby. Zalecane są kąpiele maluchów w ciepłej wodzie, które mają działanie rozkurczające i rozluźniające. Maluchom trzeba podawać dużo płynów oraz zachęcać do jedzenia owoców, najlepiej zmiksowanych (malin, gruszek, truskawek czy suszonych śliwek).
Naturalne sposoby na zaparcia u dzieci to również spożywanie mikstury z siemienia lnianego (dwie łyżki zmielonych ziaren zalewamy wrzątkiem i czekamy, aż płyn nabierze kleistej konsystencji). Gdy te metody zawiodą, można sięgnąć po preparaty dostępne w aptekach, np. z makrogolami, które łącząc się z wodą, powodują zwiększenie objętości stolca, jego zmiękczenie i rozrzedzenie, co z kolei pobudza motorykę okrężnicy, ułatwiając wypróżnianie.
Jak dbać o prawidłowe trawienie u dziecka?
By uniknąć zaparć, należy zadbać o styl życia i odżywiania dziecka. Jedną z częstych przyczyn tego typu zaburzeń okazuje się niewystarczające spożycie błonnika, który ułatwia oddawanie stolca i poprawia rytm wypróżnień. W diecie młodego człowieka nie powinno zabraknąć warzyw, owoców oraz produktów zbożowych.
Ponadto należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz regularną aktywność fizyczną, co znacznie pobudza perystaltykę jelita grubego.
Źródła:
- Kwiecień J., Kryteria Rzymskie IV (2016) – aktualne wytyczne rozpoznawania i leczenia czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego u dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria, 2016, t. 13, 597–605
- Czego młody organizm potrzebuje, by być zdrowym i sprawnym? Materiały kampanii społecznej „Planuję długie życie” realizowanej przez Ministerstwo Zdrowia
- Gaweł E., Romańczuk P., Zaparcia u dzieci – standardy terapeutyczne, Lekarz POZ 4/2021
źródło: artykuł partnera