Jakie sposoby na jesienną chandrę mają Polacy?
Aż 80% zapytanych Polaków przyznaje się, że odczuwa jesienią spadek nastroju. Samopoczucie poprawiamy sobie głównie spędzając czas ze znajomymi, aktywnościami sportowymi, ale także większą ilością słodyczy. Wybierając obecnie rozrywki kierujemy się przede wszystkim potrzebą relaksu, chęcią utrzymania formy oraz rozwojem zainteresowań.
Aby poprawić sobie nastrój poszukujemy różnych form rozrywki i odpoczynku. Na przykład 39% zapytanych Polaków deklaruje, że potrzebuje przede wszystkim relaksu w różnego rodzaju SPA. Z kolei 29% respondentów stawia na aktywności i rozrywki sportowe, argumentując swój wybór chęcią utrzymania formy na wiosnę.
Dla 20% ważne są rozrywki umożliwiające rozwój zainteresowań, więc szukają oni różnego rodzaju kursów i warsztatów. Wśród 1324 respondentów badania jest też grupa 10% ankietowanych, która stawia przede wszystkim na sporty ekstremalne, aby podnieść sobie poziom adrenaliny.
Jak pokazały wyniki naszego badania potrzeby Polaków w obszarze rozrywki i relaksu jesienią są bardzo różne. Łączy je natomiast chęć miłego spędzania czasu wolnego, który pełni dla większości przede wszystkim funkcję wypoczynkową i towarzyską. Przeżywanie emocji w trakcie wspólnych aktywności, na przykład podczas wypadu z przyjaciółmi do Escape Roomu czy salonu wirtualnej rzeczywistości, wizyta z rodziną w parku trampolin czy wyjście na strzelnicę, wyzwala endorfiny. Takie chwile, szczególnie jesienią, sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi. – mówi Aleksandra Skrzyńska z serwisu Prezentmarzeń.
Odpowiedzi respondentów badania „Nastroje Polaków a formy spędzania czasu wolnego” potwierdzają, że poprawiamy sobie nastrój gdy: spędzamy czas z bliskimi – 43% wskazań, sprawiamy sobie małe przyjemności – 25% odpowiedzi oraz doświadczamy nowych doznań i atrakcyjnie spędzamy czas.
Jesień ma to do siebie, że wielu z nas wprowadza w melancholię, tym bardziej liczy się jakość czasu wolnego, który możemy przeznaczyć na odpoczynek i towarzystwo, w jakim będzie się relaksować. Zainteresowania Polaków związane z czasem wolnym dotyczą bardzo różnych sfer życia.
Co trzeci Polak jesienią staje się domatorem
Spośród 1324 respondentów 18% stawia na sport w aktywnej formie, uprawiając wybrane dziedziny sportu, a 8% na sport w biernej formie, polegającej na oglądaniu i kibicowaniu ulubionym drużynom i sportowcom. Dla 15% zainteresowania realizowane w czasie wolnym są głównie związane z muzyką i tańcem. Dla 13% jest to zarówno wypoczynek na świeżym powietrzu, na przykład podczas spacerów po lesie, jak również oddawanie się zagranicznym i krajowym podróżom.
11% respondentów realizuje swoje zainteresowania czytelnicze, wybierając audiobooki, ebooki i książki papierowe. Dla 10% czas wolny to czas poświęcony głównie na kulturę i sztukę, czyli bywanie w teatrze, kinie, na wystawach i koncertach. Z kolei 5% respondentów łączy zainteresowania i wypoczynek z robieniem zakupów oraz chęcią zdobywania doświadczeń kulinarnych zarówno gotując w domu dla przyjemności, jak również odwiedzając restauracje czy uczestnicząc w warsztatach kulinarnych. Jest też grupa ankietowanych, dla których największą wartość mają zajęcia kreatywne na przykład kurs fotografii, majsterkowania czy warsztaty ceramiczne.
Co trzeci Polak jesienią staje się domatorem, ale nie brakuje też respondentów, którzy chętnie w towarzystwie bliskiej osoby korzystają z miejskich rozrywek – jak twierdzi 21% ankietowanych. Liczną grupę 19% stanowią osoby najchętniej spędzają czas wychodząc do restauracji oraz jak podkreśla łącznie 17% na romantycznych wyjazdach oraz w SPA. Dla 9% najlepszą formą spędzania czasu jesienią z bliską osobą jest uprawianie różnych sportów, a dla 4% także sportów ekstremalnych.
Źródło: materiały prasowe
Na chandrę najlepszy jest wypad do parku, albo do lasu.