Remonty DrógSilesia Flesz najnowsze informacjeSport

Jedziesz na Euro 2024? Ważne informacje od MSZ i GIS

Rozpoczynające się w Niemczech Euro 2024 przyciągnie licznych kibiców z Polski. W trosce o ich bezpieczeństwo i łatwy dostęp do najważniejszych informacji w sytuacjach kryzysowych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych stworzyło internetowy Poradnik Kibica Euro 2024 – stronę internetową gromadzącą informacje konsularne potrzebne kibicom z Polski: od utrudnień na przejściach granicznych po adresy szpitali w Niemczech.

 

Jakie informacje można znaleźć na stronie MSZ? 

  • Lokalne numery alarmowe, dane kontaktowe szpitali i komisariatów policji w pobliżu stadionów,
  • Adresy polskich placówek dyplomatycznych w Niemczech i numery telefonów dyżurnych obsługiwanych przez konsulaty,
  • Jakiej pomocy może / nie może udzielić polski konsul Polakom za granicą,
  • Formalności do dopełnienia przed wyjazdem,
  • Aktualizowane na bieżąco informacje na temat kontroli granicznych,
  • Aktualizowane na bieżąco informacje na temat ograniczeń i zaleceń obowiązujących na poszczególnych stadionach, informacje o strefach kibica i kalendarzu rozgrywek.

Poradnik Kibica Euro 2024 to źródło sprawdzonych informacji przygotowanych i zweryfikowanych przez MSZ.

Zapisz adres https://poradnikkibicaeuro24.msz.gov.pl/ w telefonie, żeby w sytuacji kryzysowej bez problemu znaleźć potrzebne informacje. MSZ radzi w poradniku m.in., by przed wyjazdem przygotować i zabrać ze sobą: dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport), Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), dowód rejestracyjny i potwierdzenie ubezpieczenia samochodu. Zaznacza, że warto także: wykupić dodatkowe ubezpieczenie medyczne oraz od odpowiedzialności cywilnej, aktywować mObywatela, który wprawdzie nie zastąpi zagubionego dokumentu, ale pomoże w potwierdzeniu tożsamości.
„Pamiętaj: na czas mistrzostw Europy przywrócone zostaną kontrole graniczne – pamiętaj o tym, planując czas podróży; korzystaj z komunikacji publicznej – dojazd samochodem w okolice stadionów oraz stref kibica będzie bardzo utrudniony; jeśli zauważysz zagrożenie, powiadom niezwłocznie służby porządkowe” – zaznacza resort dyplomacji.

Poradnik na Euro 2024 opublikował także Główny Inspektorat Sanitarny

Zalecenia przed podróżą

Upewnij się, że posiadasz aktualne szczepienia (obowiązkowe w danym kraju bądź zalecane ze względu na kierunek podróży – informację o szczepieniach obowiązkowych lub zalecanych możesz uzyskać w placówkach dyplomatycznych danego państwa albo na stronie WHO).
Skonsultuj się z lekarzem przed podjęciem decyzji o wyjeździe, w przypadku gdy chorujesz na przewlekle przebiegające choroby, takie jak: cukrzyca, choroby płuc, niewydolność nerek, niewydolność krążenia, stany przebiegające z obniżeniem odporności lub ostrą postać innej choroby zakaźnej. Jeśli planujesz ciążę lub jesteś w ciąży, skonsultuj się z swoim ginekologiem – położnikiem.

Zalecenia podczas pobytu

  • stosuj dobre praktyki higieniczne – dokładne i często myj ręce ciepłą wodą z mydłem, szczególnie po skorzystaniu z toalety, przed przyrządzaniem i spożywaniem posiłków, po zmianie dziecku pieluchy, po toalecie nosa, po przyjściu do domu, po kontakcie ze zwierzętami, itp. W przypadku braku wody i mydła zaopatrz się w chusteczki lub płyn o właściwościach dezynfekcyjnych
  • przestrzegaj higieny kaszlu i kichania – w czasie kaszlu lub kichania zakryj usta i nos chusteczką oraz natychmiast wyrzuć zużytą chusteczkę, gdy nie masz chusteczki kasłaj lub kichaj w zgięcie łokcia, jeśli jesteś przeziębiony możesz założyć maseczkę
  • stosuj zasady 5 kroków do bezpiecznej żywności, zmniejszy to ryzyko zachorowania poprzez potencjalnie skażoną żywność/wodę. Pij wodę butelkowaną oryginalnie zamkniętą lub przegotowaną, spożywaj żywność poddaną obróbce termicznej, dokładnie myj i obieraj warzywa i owoce przed ich spożyciem, nie jedz produktów surowych, spożywaj żywność nieprzeterminowaną oraz pochodzącą z pewnych źródeł. Zapoznaj się z 5 krokami do bezpiecznej żywności
  • stosuj ochronę przed pogryzieniem przez komary, kleszcze – używaj repelentów i odpowiednio się ubieraj (ubrania jasne, najlepiej zakrywające ciało z długimi nogawkami i rękawami, zakrywające stopy, nakrycie głowy), w przypadku biwakowania w terenie, poza klimatyzowanymi pomieszczeniami, stosuj moskitiery
  • stosuj bezpieczne praktyki, które uchronią Cię przed chorobami przenoszonymi drogą kontaktów płciowych
  • unikaj kontaktu z osobami wykazującymi objawy chorobowe
  • unikaj kontaktu ze zwierzętami dzikimi i nieznanymi
  • unikaj ryzykownych zachowań, takich jak np. wykonywanie drobnych zabiegów medycznych albo zabiegów estetycznych (kosmetyczne, tatuażu, piercingu) w warunkach niehigienicznych lub przy użyciu niesterylnych ostrych narzędzi, lub przy wielokrotnym wykorzystaniu sprzętu wyłącznie jednorazowego użytku. Istotne ryzyko zakażenia wiąże się także z przyjmowaniem narkotyków drogą dożylną, przy użyciu wspólnych igieł i strzykawek
  • udaj się do lekarza – w przypadku wystąpienia podczas pobytu za granicą niepokojących objawów chorobowych np. gorączki, ogólnego osłabienia, biegunki, wymiotów, kaszlu, trudności w oddychaniu, nietypowych zmian na skórze, objawów ze strony układu nerwowego, staraj się mieć jak najmniejszy kontakt z innymi ludźmi, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się infekcji.

Zalecania po powrocie

Powiązane artykuły

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych po powrocie do Polski, niezwłocznie zgłoś się do lekarza, informując o przebytej podróży.

W przypadku choroby zakaźnej, która podlega nadzorowi Państwowej Inspekcji Sanitarnej, możemy się z tobą skontaktować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button