Jeśli oszukujesz, ZUS cofnie Ci świadczenie i zostaniesz z niczym
Jeżeli osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim korzysta z niego w sposób niedozwolony, wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma możliwość wstrzymać wypłatę świadczenia lub też nakazać jego zwrot. ZUS może także sprawdzić, czy choremu faktycznie należy się zwolnienie.
ZUS może przeprowadzić kontrolę każdego wystawionego świadczenia lekarskiego. Ma to dotyczyć zwolnień lekarskich z adnotacją „chory powinien leżeć”, a także „chory może chodzić”.
Jeżeli pracownik ZUS nie zastanie chorego w miejscu zamieszkania – ponawia kontrolę i prosi o wyjaśnienie poprzedniej nieobecności. Brak uzasadnienia lub niechęć wyjaśnienia może prowadzić do wstrzymania wypłaty lub zwrotu już wypłaconego świadczenia.
„Brak usprawiedliwienia przyczyny nieobecności w miejscu pobytu podczas kontroli lub nieudzielenia wyjaśnień w wyznaczonym terminie może stanowić podstawę do pozbawienia prawa do wypłaty zasiłku chorobowego” – informuje ZUS
Z kolei w przypadku wątpliwości co do zasadności L4, ZUS może skierować pracownika na badania do lekarza orzecznika lub też na inne dodatkowe badania. Jeżeli występują inne wątpliwości, lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie musi udostępnić dokumentację medyczną pacjenta.
Kiedy możemy spodziewać się kontroli?
Pracownicy ZUS nie maja wyznaczonych godzin kontroli, więc mogą odbywać się zarówno w godzinach porannych, jak i późnym popołudniem. Co istotne, przepisy nie zabraniają odwiedzin chorego także w dni niepracujące. Pracownicy ZUS pracują od poniedziałku do piątku, więc weekendowa wizyta jest mało prawdopodobna – ale nie jest to niemożliwe.
Kogo może sprawdzić ZUS i jakie są możliwie najgorsze konsekwencje
Są grupy osób, które są pod szczególną lupą ZUS-u. W szczególności wymienia się osoby, które wcześniej nadużywały zwolnień lekarskich, a także osoby, które często korzystały z krótkotrwałych zwolnień lub otrzymywały je od różnych lekarzy specjalistów. Pozostałe osoby mogą być sprawdzane wyrywkowo.
Co ważne, w przypadku wystąpienia nieprawidłowości, zostaje sporządzony specjalny protokół, który jest podstawą do niewypłacenia wynagrodzenia. Pracodawca w najgorszym wypadku może zwolnić danego pracownika, nawet w trybie dyscyplinarnym.
mps