reklama
KrajSilesia Flesz najnowsze informacjeWiadomość dniaZdrowie

Jest rozporządzenie w sprawie krótszej kwarantanny. Oto treść. Nowe zasady od 25 stycznia

Od 25 stycznia 2022 – nowe zasady. Kwarantanna została skrócona. Oto rozporządzenie w tej sprawie. Treść dokumentu ukazała się w Dzienniku Ustaw w poniedziałek po południu. Nowe zasady kwarantanny mają obowiązywać od 25 stycznia 2022.

 

 

Oficjalnie to rrozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego. 24 stycznia zaakceptowała je komisja prawnicza, skierowano je do podpisu przez ministra i następnie do publikacji. Jednak nie ma go jeszcze w Dzienniku Ustaw.

reklama

Oto treść rozporządzenia w sprawie kwarantanny od 25 stycznia, skierowanego do publikacji w Dzienniku Ustaw:

 

Na podstawie art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2021 r. poz. 2069 i 2120 oraz z 2022 r. poz. 64) zarządza się, co następuje:

§ 1. W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 25 lutego 2021 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji
w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego (Dz. U. poz. 351, 853 i 1352) w § 7:

1) w ust. 3 wyrazy „po 10 dniach” zastępuje się wyrazami „po 7 dniach”;

2) w ust. 5 wyrazy „po upływie 10 dni” zastępuje się wyrazami „po upływie 7 dni”.

§ 2. Obowiązkowa kwarantanna odbywana na podstawie § 7 ust. 3 i 5 rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu dotychczasowym, ulega zakończeniu po upływie terminów określonych w tych przepisach.

§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Podpisano: minister zdrowia

Uzasadnienie

Projektowane rozporządzenie zmieniające rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 lutego 2021 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego (Dz. U. poz. 351, z późn. zm.), zwanego dalej

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej – zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 932).

„rozporządzeniem”, jest wydawane na podstawie art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2021 r. poz. 2069, z późn. zm.).

W projekcie rozporządzenia wprowadza się zmiany, których celem jest skrócenie okresu odbywania obowiązkowej kwarantanny dla osób narażonych na zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Skrócenie okresów obowiązkowej kwarantanny zostało poprzedzone analizą obserwowanych zmian przebiegu klinicznego zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz przebiegiem wywołanej nim choroby COVID-19. Zasadność tej decyzji mogą potwierdzać także zmiany w okresie obowiązkowej kwarantanny wprowadzane w innych państwach rozwiniętych, takich jak Francja, Lichtenstein, Luksemburg i Portugalia, gdzie długość kwarantanny wynosi 7 dni.

W odniesieniu do osób, u których nie wystąpiły objawy choroby COVID-19 oraz osób, które miały styczność ze źródłem zakażenia kwarantanna będzie kończyła się po 7 dniach (obecnie po 10 dniach), licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczności. Jednocześnie skrócono z 10 do 7 dni okres, o którym mowa w § 7 ust. 5 rozporządzenia, dotyczący obowiązkowej kwarantanny osoby skierowanej do diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2.

W rozporządzeniu nowelizującym przewidziano przepis przejściowy, który sankcjonuje odbywanie kwarantanny przez osoby, o których mowa w § 7 ust. 3 i 5, które rozpoczęły jej odbywanie przed dniem wejściem w życie tego rozporządzenia na zasadach dotychczasowych, tj. z uwzględnieniem terminów obowiązujących przed ich skróceniem.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych
i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1461) w uzasadnionych przypadkach akty normatywne mogą wchodzić w życie w terminie krótszym niż czternaście dni, a jeżeli ważny interes państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie aktu normatywnego i zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie, dniem wejścia w życie może być dzień ogłoszenia tego aktu w dzienniku urzędowym. Proponuje się, aby omawiana nowelizacja rozporządzenia weszła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Powyższe uzasadnione jest koniecznością jak najszybszego stosowania nowych, bardziej korzystnych dla obywateli okresów kwarantanny (zgodnie z wcześniej przywołanymi powodami) oraz możliwościami w zakresie wykonywania testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2, przy czym zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie.

Projekt rozporządzenia nie jest objęty prawem Unii Europejskiej.

Projekt rozporządzenia nie wymaga przedłożenia właściwym instytucjom i organom Unii Europejskiej, w tym Europejskiemu Bankowi Centralnemu, w celu uzyskania opinii, dokonania powiadomienia, konsultacji albo uzgodnienia.

Projekt rozporządzenia będzie miał wpływ na działalność mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców w związku ze skróceniem okresu trwania kwarantanny osób zatrudnionych w tych przedsiębiorstwach.

Projektowane rozporządzenie nie zawiera przepisów technicznych i w związku z tym nie podlega procedurze notyfikacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039 oraz z 2004 r. poz. 597).

Brak jest możliwości podjęcia alternatywnych w stosunku do wydania rozporządzenia środków umożliwiających osiągnięcie zamierzonego celu.


Czas na Detektywa Monka w Telewizji TVS!


Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button