Jesteś pracownikiem? Nie przegap tego terminu!
Jesteś pracownikiem? Nie przegap tego terminu! Jeśli tego nie dopilnujesz, to Twoja pensja w kwietniu może być znacznie niższa.
Jesteś pracownikiem? Nie przegap tego terminu! Mowa o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), których głównym celem jest oszczędzanie środków i ich wypłata po 60 roku życia. Oczywiście przy wcześniejszej chęci wypłaty, część środków zostanie pomniejszona o dopłaty ze strony państwa, a także o 30% środków pochodzących od pracodawcy oraz o 19% z tytułu podatku od zysków kapitałowych.
Osiągając z kolei wymagany wiek zostanie wypłaconych jednorazowo 25% środków, z kolei 75% ma zostać rozłożonych na minimum 25 miesięcznych rat.
Niektórzy Polacy ostrożnie podchodzą do tego typu rozwiązań, dlatego, że w przeszłości podobne narzędzia były finalnie rozgospodarowane przez rząd.
Tym razem to jednak pracodawca wybiera instytucję finansową, z którą będzie współpracował w tym zakresie.
Co składa się na wysokość PPK?
Podstawą naliczania składki jest zarówno płaca zasadnicza, godziny nadliczbowe, jak i premie. Jednak nie są naliczane składki podczas urlopu wychowawczego, macierzyńskiego oraz zasiłku chorobowego.
Pracownik w ramach programu odkłada co miesiąc od 2% swojej pensji (wpłata podstawowa) do 4% swojej pensji (dodatkowe 2% – jeżeli chcemy odkładać większą kwotę).
Pracodawca dokłada do PPK 1,5% wysokości wynagrodzenia pracownika brutto (może zadeklarować maksymalnie do 2,5%). Z kolei Skarb Państwa dokłada jednorazową kwotę powitalną w wysokości 250 zł, a co roku dołącza kwotę 240 zł.
Automatyczny zapis
Co jednak istotne, mimo, że jest to program dobrowolny, jeżeli nie masz zamiaru w ten sposób oszczędzać własnych pieniędzy, musisz wypisać się indywidualnie, w innym przypadku zapis zostanie dokonany automatycznie – w przedziale wiekowym 18-54 lat. Należy pamietać, aby złożyć deklarację w formie pisemnej – będzie ona ważna przez okres 4 lat. Po tym czasie ponownie nastąpi automatyczny zapis.