Język śląski stanie się językiem regionalnym? W Sejmie pierwsze czytanie
Czy język śląski zostanie uznany językiem regionalnym? W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Przed wyborami parlamentarnymi większość partii deklarowało, że teraz to już na pewno uda się przyjąć takie prawo, które zadowoli osoby od walczące o uznanie śląskiego za język.
Tą ustawą chcemy dokończyć to, co Ślązacy zaczęli w powstaniu górnośląskim i o co walczą do dziś – mówił w środę w Sejmie Wojciech Saługa, szef śląskiej Platformy Obywatelskiej. O tym, czy język śląski wejdzie szerzej do szkół we wrześniu przyszłego roku, będzie używany w urzędach i na tablicach informacyjnych posłowie i senatorowie zdecydują prawdopoodbnie w ciągu najbliższych tygodni. – mówi Monika Rosa, posłanka KO na Sejm RP.
O tym jak liczna jest grupa osób uważających się za Ślązaków, świadczą wyniki spisu powszechnego z 2021 roku. Ponad 450 tys. osób zadeklarowało, że używa śląskiego na co dzień, a ponad pół miliona osób zadeklarowało narodowość śląską. Dziś inicjatorzy ustawy podkreślają, że to nie tylko oddanie hołdu Ślązakom, ale poszanowanie ich tradycji i kultury. – mówi Wojciech Saługa, przewodniczący śląskiej PO.
Posłowie z woj. śląskiego chcą, by śląska tożsamość była pielęgnowana i kultywowana. Żeby mogło się to dziać, musi być przekazywana kolejnym pokoleniom np. poprzez lekcje w szkołach. Język śląski miałby w nich być nieobowiązkowy.
Jak przekazali w środę posłowie Koalicji Obywatelskiej, na 2024 rok zabezpieczono w budżecie państwa 2 mln zł na działania wspierające wdrożenie ustawy i przygotowanie programów nauczania oraz kadry. Opozycja jednak uważa, że wdrożenie ustawy w życie będzie wymagało nie tylko dużo większego nakładu finansowego, ale i czasu. – mówi Grzegorz Polaczek, poseł konfederacji na Sejm RP.
Za przyjęciem ustawy jednoznacznie opowiadają się posłowie nie tylko Koalicji Obywatelskiej, ale również Lewicy i Trzeciej drogi. W następnym kroku chcieliby przyjąć ustawę o ustanowieniu narodowości śląskiej. Pomysłom sprzeciwiają się Prawo i Sprawiedliwość I częściowo Konfederacja, która wniosła o odrzucenie projektu.
Autor: Fatima Orlińska