KrajZdrowie

Emocje, wzruszenia i piękna pogoda. W Wiśle odbył się 20. Bieg po Nowe Życie

Na starcie w Wiśle stanęło aż 78 sztafet. Bohaterami wydarzenia są osoby po przeszczepieniu, które jak zawsze wystartowały w marszu nordic walking ze znanymi osobami ze świata medycyny, filmu, teatru, estrady, sportu i mediów oraz partnerami.

 

Wśród osób, które żyją dzięki przeszczepionemu narządowi nie zabrakło tych najmłodszych.  Historie osób po przeszczepieniu tworzą historię Biegu po Nowe Życie, wszystkie są wzruszające, ale te związane z walką o życie  naszych najmłodszych najbardziej chwytają za serce – mówi Arkadiusz Pilarz – dyrektor wydarzenia.

 

Alan Rogowski urodził się w 2 maja 2010 roku, 2 czerwca 2011 roku urodził się jego brat Olaf. Aż do 2019 roku nic nie wskazywało, że chłopcy są nieuleczalnie chorzy. Diagnoza, jaką usłyszeli ich rodzice po tym, jak Alan trafił do szpitala z dusznościami brzmiała jak wyrok: okazało się, że obaj mają kardiomiopatię rozstrzeniową. Mimo podjętego natychmiast leczenia z każdym miesiącem ich stan się pogarszał. W sierpniu 2020 roku lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu zdecydowali o wszczepieniu Olafowi sztucznej komorowy serca, w listopadzie okazało się to konieczne także w przypadku Alana. Podłączeni do skomplikowanych urządzeń chłopcy nie mogli opuścić szpitala. Obaj zostali zakwalifikowani do transplantacji serca.

Powiązane artykuły

O narządy dla dzieci jest bardzo trudno

Dr n. med. Joanna Śliwka, specjalistka kardiochirurgii i transplantologii klinicznej, zastępczyni koordynatora Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu mówi, że o serca dla dzieci jest bardzo trudno.

Dzieci to szczególna grupa pacjentów, narząd musi być dopasowany nie tylko po względem np. grupy krwi, ale także wielkości. Tymczasem dawców dziecięcych jest bardzo mało – mówi doktor.

W przypadku braci Rogowskich zdarzył się cud, w zeszłym roku dla obu w przeciągu kilku miesięcy znalazły się nowe serca.

Przed nami jeszcze długa droga, skupiamy się teraz na rehabilitacji, ale małymi krokami wracamy do normalnego życia – mówi Ewa Rogowska, mama chłopaków.

Zarówno rodzina Rogowskich, jak i świetna ekipa z zabrzańskiego szpitala wzięli udział w Biegu po Nowe Życie w Wiśle. Trasę z kijami do nordic walking pokonała także Iga Grochot, która otrzymała nowe życie w zabrzańskim szpitalu.

14 maja odbył się jubileuszowy, 20. już Bieg po Nowe Życie (fot. mat. prasowe)
14 maja odbył się jubileuszowy, 20. już Bieg po Nowe Życie (fot. mat. prasowe)

Szacunek dla dawców

Takich historii w Wiśle można było usłyszeć więcej,  bohaterami Biegu po Nowe Życie są osoby po transplantacjach różnych narządów. Pracują, uczą się, wychowują dzieci, realizują marzenia, podróżują pokazując, że nie zmarnowali podarowanej szansy. Nie otrzymaliby jej, gdyby nie dawcy, w większości wypadków dawcy zmarli.

36-letni Krzysztof Plewa zmarł nagle w zeszłym roku, miał tętniaka, o którym nie wiedział. ale jego narządy uratowały życie kilku osób.

Rozmawialiśmy o tym, chcemy, by pobrano nasze narządy do transplantacji – opowiada Danuta Symela-Plewa, żona Krzysztofa.

Cała rodzina mężczyzny uszanowała tę decyzję.

Trzeba o tym rozmawiać, bo nadal pojawia się wiele nieprawdziwych informacji, na przykład taka, że jeśli ktoś godzi się na oddanie narządów i trafi do szpitala, to lekarze nie będą go ratować – mówi pani Danuta.

Bieg po Nowe Życie wspierają znane postaci ze świata filmu, teatru, sportu czy muzyki. Himalaista Krzysztof Wielicki mówi, że każdy, komu leży na sercu transplantologia powinien być na Biegu po Nowe Życie.

Oddanie swoich narządów, czy za życia, czy po śmierci, to najwyższy stopień empatii. To wydarzenie to wyraz szacunku dla lekarzy, ale także i dla dawców – uważa Krzysztof Wielicki.

Aktorka Lucyna Malec mówi, że transplantologia ma w sobie coś magicznego i wzruszającego. – Możemy oddać kawałek siebie innemu człowiekowi ratując mu życie.

Oczywiście, to nie są łatwe decyzje, dla wszystkich, także dla biorców. Na pewno widok osób po przeszczepach, szczęśliwych, pogodnych jest pocieszeniem dla rodzin osób, od których po śmierci lekarze pobrali narządy do przeszczepów – dodaje Lucyna Malec.

Także aktorka Kamila Kamińska podkreśla, jak ważny jest przykład osób, które są po transplantacjach narządów.

Gdy widzę, jak cieszą się życiem, ile mają w sobie energii to wiem, że transplantacja naprawdę daje drugie życie – mówi Kamila Kamińska.

Wśród znanych osób, które wzięły udział w wydarzeniu w Wiśle byli także między innymi Przemysław Saleta, Jarosław Kret, Ada Palka, Karolina Gilon, Marcin Mroczek, Bartosz Obuchowicz, Piotr Gruszka, Olga Kalicka, Łukasz Kadziewicz,  Rafał Mroczek, Grzegorz Tkaczyk, Paweł Januszewski, Jerzy Mielewski, Olga Łasak i Cezary Trybański.

Przyjechały sławy medycyny

 Do Wisły przyjechało też kilkudziesięciu przedstawicieli świata medycyny transplantacyjnej. Wśród nich między innymi prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego prof. Alicja Dębska- Ślizień, przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej prof. Roman Danielewicz,  dyrektor ds. medycznych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant dr hab. Jarosław Czerwiński, prof. Mariusz Kuśmierczyk, prof. Sławomir Nazarewski, prof. Maciej Kosieradzki, prof. Marek Jemielity,  prof. Michał Zakliczyński, prof. Małgorzata Sobieszczańska – Małek, dr hab. Justyna Izdebska, dr hab. Dorota Kamińska, dr Szymon Pawlak i dr Maciej Urlik. Uczestnikiem wydarzenia był jeden z najwybitniejszych transplantologów na świecie dr Robert Montgomery, dyrektor Instytutu Transplantologii Langone Health Uniwersytetu Nowojorskiego /NYU/. W październiku zeszłego roku kierował zespołem chirurgów, którzy dokonali pionierskiego przeszczepienia nerki z  genetycznie zmodyfikowanej świni do człowieka. Przeszczepienie przeprowadzono u kobiety, która po śmierci była podłączona do aparatury podtrzymującej funkcje organów.

Zabieg wykonano za zgodą rodziny, która uszanowała wolę zmarłej, by po śmierci oddać jej narządy do celów naukowych. Przez trzy dni przeszczepiona nerka świni była przymocowana do naczyń krwionośnych pacjentki i utrzymywana poza jej ciałem. Jej funkcjonowanie monitorowali lekarze. Test przebiegł pomyślnie. Doktor Montgomery był w Wiśle w podwójnej roli, jako lekarz i jako osoba po transplantacji serca.  

Do Wisły przyjechał również dr Igor Gumenniy – kardiochirurg, transplantolog z lwowskiego szpitala.

Trzy lata temu zmieniło się u nas prawo, co umożliwiło nam wykonywanie transplantacji od zmarłych dawców. Wiele nauczyłem się w Śląskim Centrum Chorób Serca, gdzie byłem na stażu – opowiada doktor Igor Gumenniy.

W przededniu Biegu po Nowe Życie odbyła się Gala Polskiej Transplantologii „Drugie Życie”. Uhonorowano osoby i instytucje, które szczególnie zasłużyły się dla medycyny transplantacyjnej. Wyróżnienia zaprojektował ponownie Andrzej Pągowski.

Na scenie pojawili się nagrodzeni w sześciu kategoriach. W kategorii „Osobowość polskiej transplantologii” nagrodzony został prof. Zbigniew Włodarczyk, wielki przyjaciel wszystkich osób po transplantacjach. Przemysław Saleta nagrodzony został w kategorii „Aktywni po transplantacji”, w kategorii „Media o transplantacji” docenione zostało wydawnictwo Motor-Presse Polska, a w kategorii „Aktywni po transplantacji” Ewa Żółtowska.

W kategorii „Rok w polskiej transplantacji” wyróżnione zostały wszystkie polskie ośrodki przeszczepiające serca, przypomnijmy, że w zeszłym roku wykonano aż 200 transplantacji tego narządu. Nagrodzone ośrodki to: Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Narodowy Instytut Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego – Państwowy Instytut Badawczy, Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Nagrodę specjalną Biegu po Nowe Życie otrzymało Miasto Warszawa.

Najlepszą w 20. Biegu po Nowe Życie okazała się sztafeta Jastrzębskiej Spółki Węglowej, którą poprowadził Rafał Mroczek. Na drugiej zmianie pomaszerował Rafał Kątny, na trzeciej Oleksy Kovtoniuk. Na drugim miejscu finiszowała sztafeta Wisły z Cezarem Trybańskim, Michałem Sobkowiakiem i Magdaleną Szajtauer. Trzecia była sztafeta Żywy Dowód Oddania z dr hab. Piotrem Domagałą, Bożeną Szumerą i Mariuszem Paszkielem. Przyznano także kilka nagród indywidualnych i „jubileuszowych” – wśród nich nagrodę dla… 20. sztafety w klasyfikacji generalnej zespołu Warszawy w składzie: Grzegorz Tkaczyk, Małgorzata Polańska, Natalia Pieńkos.

14 maja odbył się jubileuszowy, 20. już Bieg po Nowe Życie (fot. mat. prasowe)
14 maja odbył się jubileuszowy, 20. już Bieg po Nowe Życie (fot. mat. prasowe)
źródło: materiały prasowe

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button