Kalendarz Grzegorza Chudego 2025: premiera w Novotelu
Jest już kalendarz Grzegorza Chudego na 2025 rok. Jego premiera odbyła się w Novotelu Katowice Centrum we wtorek 10 września 2024 r.
Co zawiera nowy kalendarz Grzegorza Chudego?
Katowice muszą być, ale…
Zobaczymy w nim nie tylko Katowice, choć artysta przyznaje, że katowickich akcentów nie mogło w jego kalendarzu zabraknąć.
– Wiadomo, że Katowice muszą być. Bo to moje miejsce i moje miasto, więc zawsze się w kalendarzu znajdą – mówi Grzegorz Chudy. – Ale dobrze jest pokazać coś zupełnie nowego.
Stąd w kalendarzu malarskie wyprawy w inne, nawet dość dalekie rejony Śląska. Są w nim miejsca, które w kalendarzu Chudego pojawiają się po raz pierwszy. Jak Klimont, czyli święta i magiczna zarazem Klemensowa Górka nad Lędzinami. To na Wielkanoc, która w 2025 r. przypada w kwietniu. Czy bieruński Walenciok (on z kolei na lutowe Walentynki). Będą też Mikołów (styczeń), Pyskowice (marzec), Lipiny (maj), Miechowice (wrzesień), Mysłowice (październik), czy Kopice (listopad). Na czerwiec zaś Tarnowskie Góry.
– Moje ukochane Tarnowskie Góry – podkreśla Chudy. – To taka podróż po miejscach, które są dla mnie wyjątkowe i które udało mi się w zeszłym roku odkryć. Po miejscach, do których obejrzenia chciałbym zachęcić – dodaje.
Grudniowa ilustracja odbiega od wcześniejszych: – W poprzednich kalendarzach zapomniałem o tym, że grudzień to nie tylko Boże Narodzenie, ale też Barbórka. W związku z tym głównym bohaterem ilustracji są szyby katowickich kopalń – mówi autor.
Będą i beboki, a jakże. W lipcu, delektujące się lodami na Nikiszu. Oraz smakujące ikony katowickiej architektury w sierpniowym skwarze. A co z polatującym balonikiem? No przeca, balon musi być! Charakterystyczny motyw, stanowiący właściwie wizytówkę artysty, zobaczymy więc na każdej z kalendarzowych grafik.
Grzegorz Chudy w Novotelu
Nieprzypadkowo prezentacja kalendarza 2025 Grzegorza Chudego odbyła się właśnie w Novotelu. Novotel Katowice to miejsce, gdzie twórczość tego wyjątkowego artysty można podziwiać nie od dziś. Jego prace były tam prezentowane gościom hotelowym i lokalnej społeczności niejednokrotnie. Ubiegłoroczna grudniowa wystawa prac w hotelowych przestrzeniach po raz kolejny okazała się wielkim sukcesem. Zadecydowało to o jej powtórzeniu w tym roku. Ze względu na zainteresowanie gości, powstał też mini butik hotelowy poświęcony twórczości Grzegorza Chudego. Można w nim zakupić albumy z autografem autora, książki innych lokalnych artystów opatrzone ilustracjami akwarelisty i wiele innych, cieszących się ogromnym powodzeniem limitowanych gadżetów. Jak pocztówki, breloki, przypinki, czy magnesy.
A skoro Grzegorz Chudy to przecież twórca twórca beboków i do tego autor Katowickiego Szlaku Beboków, nie mogło więc zabraknąć i tego akcentu w Novotelu Katowice Centrum. Dwa małe, bajkowe stworki ze śląskich legend pilnują hotelowego biznesu: jeden czuwa całą dobę w hotelowej recepcji, a drugi jako kucharz zaprasza do hotelowej restauracji. Hotelowe beboki zostały uszyte na specjalne zamówienie w Manufakturze KryskaDesign, gdzie Ewa Kapias jako jedyna posiada prawa do tworzenia tych słodkich śląskich stworków. Jej śląskie rękodzieła można podziwiać w galerii na Nikiszowcu, sąsiadującej z atelier Grzegorza Chudego.
Apartament Grzegorza Chudego
Nie wszyscy zapewne wiedzą, że w Novotelu Katowice mogą poczuć i dotknąć twórczości autora osobiście. Otóż znajduje się tam autorski tematyczny pokój artysty. To pokój 807 na ósmym piętrze, z przepięknym widokiem na panoramę miasta, który zdobią klimatyczne prace Chudego. Są inspirowane charakterystycznymi miejscami w Katowicach i przedstawiają śląską lokalność z bajkowym, czasami futurystycznym pazurem. Niektóre prace malowane były specjalnie z myślą o wyeksponowaniu ich właśnie w tym pokoju. Ozdobą szczególną pokoju jest artystyczna instalacja przedstawiająca ramę okienną z najsłynniejszego śląskiego osiedla, czyli Nikiszowca. Z balonikiem (jakżeby inaczej) który jest charakterystycznym elementem większości prac Grzegorza Chudego.
– Kochamy Pana Grzegorza – mówi Ilona Porwoł, dyrektorka hotelu. – Eksponując jego jedyną w swoim rodzaju twórczość, promujemy lokalną kulturę i nasze lokalne dziedzictwo kulturowe. A nasz sieciowy hotel zyskuje w ten sposób indywidulany, niepowtarzalny charakter, który dumnie prezentujemy naszym gościom z całego świata. Posiadamy wiele własnych materiałów, przetłumaczonych na inne języki, które są upominkami dostarczanymi do pokoi, a które przybliżają historię i legendy naszej małej śląskiej ojczyzny. Największym zainteresowaniem gości cieszą materiały o historii beboków, tłumaczące kim są, skąd się wzięły i kto je stworzył.
Już wkrótce przed hotel Novotel Katowice Centrum zawita novotelowy bebok. Ale to już inna historia.
Wystawa grafik do kalendarza Grzegorza Chudego na 2025 r. potrwa do 10 października. Możecie ją zwiedzić w holu Novotelu Katowice Centrum (Roździeńskiego 16).