Artykuł PartnerskiArtykuł SponsorowanySilesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Kamienie na migdałkach – przyczyny powstania i leczenie

Kamienie migdałkowe nie są niebezpieczną dolegliwością, ale często powodują dyskomfort, a nieleczone mogą sprawić, że niezbędna będzie interwencja chirurgiczna. Dowiedz się w jaki sposób rozpoznać i leczyć kamienie migdałkowe. 

 

Czym są kamienie migdałkowe? 

Migdałki są ważnym elementem układu odpornościowego. Pełnią one kluczową rolę w rozpoznawaniu i zwalczaniu bakterii, wirusów i innych patogenów. Pomagają one również w filtrowaniu zanieczyszczeń. Działa to na zasadzie zatrzymywania i usuwania drobnych cząstek, takich jak kurz, pyłki roślinne czy drobnoustroje, które mogą przedostać się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Czasem zdarza się jednak, że migdałki stojące na straży naszego zdrowia same padną ofiarą kłopotliwej infekcji.

Kamienie migdałkowe (tonsil stones) zwane również czopami migdałkowymi lub detrytami to twarde bryłki, które mogą tworzyć się w zagłębieniach migdałków, tak zwanych kryptach. Kamienie migdałkowe składają się głównie z martwych komórek skóry, resztek pokarmu, bakterii i innych zanieczyszczeń. Te substancje tworzą twarde, żółtawe lub białe bryłki, które mogą mieć nieprzyjemny zapach. 

Jakie są symptomy kamieni migdałkowych? 

Objawy kamieni migdałkowych mogą się różnić w zależności od pacjenta i stopnia zaawansowania infekcji. Niektóre osoby z kamieniami migdałkowymi mogą nie doświadczać żadnych objawów, podczas gdy u innych objawy te mogą być nasilone. Kamieniom migdałkowym najczęściej towarzyszy:

Powiązane artykuły
  • Nieprzyjemny zapach z ust: Kamienie migdałkowe często powodują nieświeży zapach z ust, który może być opisany jako zapach zgniłych jajek czy pleśni. Jest to spowodowane obecnością bakterii, które rozkładają resztki pokarmu i wydzielają związki siarki (siarkowodór). Znakiem rozpoznawczym nieświeżego oddechu spowodowanego kamieniami migdałkowymi jest fakt, iż nie znika on nawet po szczotkowaniu zębów i stosowaniu płynów do płukania jamy ustnej. 
  • Ból gardła i zaburzenia w oddychania: Niektórzy pacjenci skarżą się na nawracający ból gardła. Ból może być łagodny lub umiarkowany i często jego źródło znajduje się w okolicach migdałków.
  • Trudności w połykaniu: Powiększone migdałki mogą powodować uczucie dyskomfortu lub trudności w połykaniu. 
  • Metaliczny posmak: niezależny od pory dnia niesmak w ustach oraz charakterystyczny metaliczny posmak zwykle wskazuje na kamienie migdałowe.  
kamienie migdałkowe (fot. shutterstock.com)
kamienie migdałkowe (fot. shutterstock.com)

Dlaczego powstają kamienie migdałkowe? 

Przyczyny powstawania kamieni migdałkowych nie są w stu procentach rozpoznane, ale istnieje kilka czynników, które mogą powodować infekcje. Oto najważniejsze z nich:

  • Powiększone krypty migdałków: Krypty to naturalne zagłębienia w powierzchni migdałków, które mogą gromadzić resztki pokarmu, komórki skóry i bakterie, tworząc kamienie. Osoby, które mają głębokie i duże krypty migdałków, są bardziej podatne na tworzenie się kamieni migdałkowych. 
  • Infekcje migdałków: Powtarzające się infekcje, takie jak zapalenie migdałków, mogą sprzyjać powstawaniu kamieni migdałkowych. 
  • Niska higiena jamy ustnej: Niewłaściwa higiena jamy ustnej, szczególnie niedokładne szczotkowanie zębów i języka oraz brak regularnego płukania ust, może przyczynić się do gromadzenia się bakterii i resztek pokarmowych, które tworzą kamienie migdałkowe.

Warto zauważyć, że kamienie migdałkowe mogą występować u niektórych osób bez jasno ustalonej przyczyny. Wśród niektórych osób dotkniętych powtarzającymi się infekcjami rozpoznano skłonność genetyczną do tworzenia się kamieni migdałkowych. 

Czy kamienie migdałkowe są niebezpieczne?

Kamienie migdałkowe same w sobie nie są zazwyczaj niebezpieczne. Jednak mogą powodować pewne dolegliwości i dyskomfort, takie jak nieprzyjemny zapach z ust, nawracające bóle gardła czy uczucie obcego ciała (tzw. gula w gardle).

W niektórych przypadkach kamienie migdałkowe mogą prowadzić do powtarzających się infekcji migdałków, zwłaszcza jeśli bakterie gromadzące się w kamieniach migdałkowych przyczyniają się do tworzenia stanu zapalnego. W takich przypadkach, jeśli infekcje są częste i powodują poważne problemy zdrowotne, lekarz może zalecić usunięcie migdałków jako skuteczną metodę leczenia laryngologicznego.Jeżeli rozpoznajesz u siebie jeden lub więcej symptomów kamieni migdałkowych skonsultuj się z kliniką laryngologiczną, w której lekarz prawidłowo oceni sytuację i będzie w stanie zalecić odpowiednią terapię, począwszy od higieny jamy ustnej i płukania gardła solą morską, po ewentualną interwencję chirurgiczną, w przypadkach, w których nawracający stan infekcyjny jest dla pacjenta groźny lub uciążliwy.

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button