Kapsuła śmierci w Polsce
Kapsuła śmierci „Sacro” w Polsce. To szybka i „humanitarna” śmierć. Nie będzie można jednak z niej skorzystać, przynajmniej w naszym kraju.
Kapsuła została sprowadzona na premierę sztuki „Prawo wyboru” w poznańskim Teatrze Narodowym.
Agnieszka Maciaszek z Teatru Nowego, która udzieliła wywiadu dla „Gazety Wyborczej”, podkreśliła, że wystawienie kapsuły śmierci ma na celu rozpoczęcie debaty w Polsce na ten temat.
Czym jest kapsuła śmierci
Kapsuła ta jest wykorzystywana do podjęcia skutecznej próby samobójczej. Decydują się na taki krok osoby, które chcą się poddać eutanazji, najczęściej ze względu na nieuleczalną chorobę. Komora wypełnia się wówczas ciekłym azotem.
Obecnie trwają ostatnie testy i kapsuła ma trafić z Holandii do Szwajcarii – tam ma zostać udostępniona do powszechnego użytku przez osoby nieuleczalnie chore. Decyzja ta została podjęta przez szwajcarski rząd, i to zezwolenie ma zacząć obowiązywać od grudnia bieżącego roku.
Przyszłość kapsuły
Jeżeli wszelkie testy przebiegną pomyślnie, istnieje szansa, że autor wynalazku – Dr Philip Nitschke, australijski działacz na rzecz legalizacji eutanazji – udostępni wszelkie niezbędne dokumenty, aby można było stworzyć kapsułę w technologii druku 3D.
Takie rozwiązanie ma umożliwić każdemu na samodzielne, skuteczne i bezbolesne odebranie sobie życia.
„Sacro można odwieźć w dowolne miejsce i umrzeć np. z widokiem na Alpy czy jeziora. Kiedy ktoś będzie gotowy, żeby powiedzieć do widzenia, wpisze kod, wejdzie do środka, naciśnie guzik i odejdzie w kilka minut. To bardzo spokojna śmierć” – wyjaśnia Dr Philip Nitschke.
Eutanazja w Polsce
Temat eutanazji jest bardzo kontrowersyjny. Jest wielu zwolenników, jak i przeciwników tej kwestii decydowania o zakończeniu własnego życia. Jedni uważają eutanazję za nieetyczną, inni zaś za nieetyczne uważają pozwalanie osobie chorej na umieranie w męczarniach.Do tego dochodzą kwestię religijne. Żadna z najbardziej popularnych religii nie zezwala na eutanazje i uznaje ją za grzech.
W Polsce eutanazja jest nielegalna
Jest traktowana jako zbrodnia na równi z zabójstwem. Jednak jej konsekwencje są łagodniejsze, bowiem osoba, która dokonuje eutanazji jest zagrożona karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Kara ta może być nadzwyczajnie złagodzona, może nastąpić także odstąpienie od jej wykonywania.
Eutanazja na świecie
W niektórych krajach eutanazja jest legalna. Zalicza się do nich Japonia oraz dwa stany Teksas i Oregon. W Europie eutanazja jest legalna w: Holandii, Belgii, Luksemburgu, Szwajcarii oraz Albanii.
Skarżyńska