Karta mieszkańca w Zabrzu. Do czego upoważnia? WIDEO
Zabrze dołączy do grona miast oferujących specjalną kartę dla mieszkańców. Ta będzie upoważniać do zniżek na wstęp do różnego rodzaju obiektów. Choć nie wiadomo jeszcze, kiedy zostanie wprowadzona, to są już pierwsze miejsca, w których będą obowiązywać zniżki. W woj. śląskim karty mieszkańca dostępne są, m.in. w Sosnowcu, Katowicach, Pszczynie, Mikołowie czy Rybniku.
Wstęp na obiekty rozrywkowe, kulturalne czy sportowe dla mieszkańców Zabrza już wkrótce będzie tańszy. Radni przyjęli uchwałę dotyczącą zabrzańskiej karty mieszkańca.
-Terminu jeszcze nie mamy ustalonego, dlatego, że jest opracowywany regulamin. W najbliższym czasie regulamin będzie udostępniony mieszkańcom. Wczoraj się odbyło też, m.in. śniadanie biznesowe, na którym zachęcaliśmy zabrzańskich przedsiębiorców, aby aktywnie włączyli się w ten program, który jest dedykowany mieszkańcom. Karta będzie miała możliwość być plastikową lub elektroniczną – mówi Łucja Chrzęstekk-Bar, przewodnicząca Rady Miasta Zabrze.
Karta będzie bezpłatna. Jak na razie jest tylko jej wersja pokazowa, na której widnieją ilustracje graficzne najważniejszych obiektów w Zabrzu.
„Jest tutaj na karcie Arena Zabrze, Admiral Palast, Teatr Nowy, czy chociażby hala MOSIR”.
I to właśnie wstęp do tych miejsc ma być dla mieszkańców tańszy.
-Dzięki niej osoby zamieszkujące Zabrze i płacące podatki w Zabrzu będą mogły korzystać z szeregu zniżek i promocji. To będą zniżki na, m.in.: obiekty sportowe, jak Aquarius Kopernik czy korty tenisowe, obiekty MOSIR. Będą również zniżki na obiekty kulturalne, to mam na myśli zabrzańską filharmonię, zabrzański Teatr Nowy. Również zachęcamy do tego programu podmioty prywatne, takie jak restauracje czy inne miejska rozrywki – mówi Dawid Wowra, Urząd Miasta Zabrze.
Karta będzie wydawana czasowo, prawdopodobnie na dwa lata.
Karty mieszkańców są popularne w całej Polsce. W większości miast działają na podobnych zasadach, a różnią się tylko nazwą. Są to, m.in. Katowicka Karta Mieszkańca, karta Moja Pszczyna, karta mieszkańca „Rybka” w Rybniku. W stolicy województwa karta obowiązuje od września 2020 roku. Od tego momentu wyrobiło ją ponad 123 tysiące osób.
-Aktualnie upowiażnia do zniżek w ponad 130 instytucjach, z czego 120 to są podmioty prywatne. Te najważsze zniżki sięgające 60% dotyczą katowickich basenów. To bardzo popularna zniżka, z niej skorzystało już ponad 800 tys. razy. Tylko w 2023 roku łączna wartość zniżek udzielonych w miejskich instytucjach, czy to właśnie takich dotyczących rekreacji, jak właśnie miejskie baseny czy katowicki MOSIR, ale i instytucjach kultury, wartość tych zniżek przekroczyła pięć i pół miliona złotych – mówi Michał Mendala, Urząd Miasta Katowice.
Katowiczanie mogą korzystać z karty mieszkańca również poprzez aplikację. W Zabrzu brana jest pod uwagę karta elektroniczna w systemie mObywatel.
Karolina Komada