reklama
Kategorie

Katowice: 112 zgłoś się. Centrum Powiadamiania Ratunkowego szuka pracowników

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach uruchomiło właśnie nabór na pracowników, a do obsadzenia jest 40 wakatów. Najważniejsze, co musi cechować potencjalnego kandydata na operatora numeru 112, to empatia i odporność na stres.

 

-Musi mieć wykształcenie minimum średnie tak naprawdę, władać biegle jednym językiem obcym w stopniu takim komunikatywnym, żeby móc przyjąć zgłoszenie alarmowe od obcokrajowca, jeżeli przyjdzie takie zgłoszenie. Poza tym musi mieć dużo kompetencji miękkich tak naprawdę. Musi być odporny na stres, musi umieć podejmować trudne decyzje niejednokrotnie, musi być odpowiedzialny. Musi lubić i potrafić rozmawiać z ludźmi – mówi Katarzyna Kalisz-Gaweł, Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach.

Pracownicy odbierają zgłoszenia o przeróżnych zdarzeniach, często bardzo poważnych, a niektóre z nich, ze względu na bagaż emocjonalny, na długo zapadają w pamięć.

-Sytuacja, kiedy rozmawiałam z 11-letnim chłopcem, który był świadkiem przemocy domowej. Tata bił mamę, on był sam z młodszym jeszcze bratem. Zaopiekował się tym bratem no i musiałam z nim poczekać na przyjazd służb na miejsce – mówi Grażyna Pastuszka, operatorka numeru alarmowego od 10 lat.

Mimo trudnych sytuacji operatorzy przyznają, że to praca, która daje dużo satysfakcji.

-Nie będę kłamał, to jest praca, która wymaga pewnej wytrzymałości psychicznej, to jest praca, która wymaga elastyczności, umiejętności szybkiej reakcji. Z drugiej strony, kiedy tu pracowałem na początku nie sądziłem, że zostanę tutaj tak długo, że zostanę tu 8 lat. To jest praca, która daje satysfakcję, która pozwala poznać ludzi, choćby w zespole – mówi Jakub Ozimkiewicz, operator numeru alarmowego od 8 lat.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach obsługuje rocznie około 1,8 mln zgłoszeń. To najwięcej w całym kraju.

-Średnio na zmianie operator obsługuje od 180 do 200 takich zgłoszeń. Wśród tych zgłoszeń charakter taki różny. To są zgłoszenia dla policji – ponad 44% takich zgłoszeń, 40% dla ratownictwa medycznego, 4% dla straży pożarnej. Reszta to są zgłoszenia dla służb pomocniczych różnego typu – mówi Mariusz Knopek, kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach.

Aby zostać wykwalifikowanym operatorem numeru 112 należy przejść odpowiednie szkolenie i zdać egzaminy. CPR w Katowicach oferuje operatorom wynagrodzenie w wysokości ponad 4400 zł brutto, dodatki i na początek umowę o pracę na sześć miesięcy. Istnieje również możliwość awansu na wyższe stanowisko. Szczegółowe informacje o rekrutacji znajdują się na stronie internetowej śląskiego urzędu wojewódzkiego.

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ

 

Fatima Orlińska

Pokaż więcej


Czas na Detektywa Monka w Telewizji TVS!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button