Katowice: Aleja Polskiego Dziedzictwa Śląska otwarta WIDEO
Aleję Polskiego Dziedzictwa Śląska otwarto dziś w Katowicach. To sto dębów z tabliczkami informacyjnymi, nasadzonych wzdłuż ul. Gospodarczej.
Utworzono ją, aby uczcić setną rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Podczas uroczystości odczytano list premiera Mateusza Morawieckiego.
– Wszystkie drzewa przypominają nam o postaciach i wydarzeniach świadczących o głębokim związku Śląska z Polską aż do czasów piastowskich. Dziękuję inicjatorom i twórcom alei za opracowanie tego niezwykłego przedsięwzięcia edukacyjno-przyrodniczego. Stanowi ono bowiem przemyślaną odpowiedź na przestrogi marszałka Józefa Piłsudskiego, który mówił, że naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości – mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.
Pierwszy dąb w alei został zasadzony 20 czerwca, w Narodowy Dzień Powstań Śląskich.
– To miejsce, to drzewa, te sto dębów, które zostały posadzone, wpływają na wartość estetyczną i będą kształtowały wrażenia mieszkańców Katowic, ale to przede wszystkim historia tej ziemi, historia polskości Śląska, jak ta polskość na Śląsku była kształtowana – mówi Marek Skiba, wiceprezydent Katowic.
Pierwszy dąb został zasadzony 20 czerwca 2022 roku, w Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Szpaler drzew powstał wzdłuż nowej drogi zbudowanej, aby skomunikować osiedle Nowy Nikiszowiec. Powstało ono w pobliżu ponad 100-letniego Nikiszowca.
Aleja Polskiego Dziedzictwa Śląska w Katowicach
Tomasz Koryciorz