Katowice: Darmowe badania u specjalistów w Światowy Dzień Serca [WIDEO]
W Katowicach w niedzielę, 24 września można przebadać za darmo i bez rejestracji u specjalisty swoje serce. Wszystko w ramach specjalnej akcji, zorganizowanej w Światowy Dzień Serca 2017.
Kolejki jak w wielu przychodniach. Tyle, że tutaj nie trzeba się było zapisywać i czekać na wizytę. Wystarczyło po prostu przyjść. W Światowym Dniu Serca przed Spodkiem stanęło kilkanaście stanowisk medycznych. -Każdy człowiek powinien robić te badania żeby się później lepiej czuć – podkreśla Jerzy Kardasz, uczestnik akcji. –Gdzie indziej to są trudności a tu się bada kilka w jednym czasie – cieszy się Kazimierz Wieczorek, uczestnik.
-Z lekarza też korzystam, ale to jest taka okazja, troszeczkę inaczej to wygląda no i po prostu jest, o, muzyczka gra i wśród innych można sobie pochodzić, porozmawiać – mówi Tadeusz Stasiak, uczestnik. Chętnych nie brakuje, tym bardziej, że wszystkie badania i konsultacje są bezpłatne.
-Każdy może przyjść, może sobie zmierzyć ciśnienie, zmierzyć stężenie cholesterolu, glukozy. Dla osób, u których wykryte zostaną jakieś nieprawidłowości, te osoby trafiają dalej, do lekarza, można u nich przeprowadzić badanie ekg, a nawet echo serca – wylicza Dr Katarzyna Urbańska, kampania Servier Dla Serca. Kardiolodzy podkreślają, że w przypadku chorób serca najważniejsza jest profilaktyka. Szczególnie w przypadku osób o podwyższonym ryzyku zachorowania.
-Powinniśmy się skonsultować do oceny ryzyka: do tego wchodzą dane demograficzne takie jak wiek, płeć, obciążenia rodzinne, na które nie mamy wpływu oraz to, na co mamy kolosalny wpływ: jakie mamy ciśnienie tętnicze, jaką mamy wartość cholesterolu i innych parametrów gospodarki lipidowej, czy chorujemy na cukrzycę – wyjaśnia Dr Mariusz Skowyrski, współorganizator Światowego Dnia Serca w Katowicach.
Poza strefą edukacyjno- medyczną, jest też miejsce na występy muzyczne. Zagrają i zaśpiewają Pektus, Majka Jeżowka i Kabaret Rak. Strefą gastronomiczną zajmuje się Remigiusz Rączka. Chodzi o to, by najprostszym sposobem trafić do świadomości ludzi. Nawet dzięki pomocy kardiologicznego superbohatera: -Objawy są następujące, można je zapamiętać w bardzo prosty sposób rozkładając słowo udar: u- usta wykrzywione, d- dłonie opadnięte, a- artykulacja utrudniona i r-rozmazane widzenie. Jeżeli zauważymy to u kogoś, u osoby bliskiej, u kogokolwiek na ulicy, wtedy wzywamy pogotowie i zabezpieczamy poszkodowanego – wyjaśnia superbohater Dr Stroke, Stop Udarom. Akcja potrwa w niedzielę, 24 września do godziny 17.00 (Martyna Mikołajczyk)