KategorieSilesia Flesz najnowsze informacjeTechnologieTVS VIDEO

Katowice: EuroScience Open Forum WIDEO

Przybliżenie nauki ludziom, którzy zawodowo się nią zajmują – m.in. taki cel ma międzynarodowa konferencja EuroScience Open Forum, która w środę rozpoczęła się w Katowicach. To otwarta dla wszystkich debata. Jej agendę zdominowały problemy dotyczące rozwoju nauki, który widać dziś w nowoczesnych technologiach i innowacyjnych rozwiązaniach. Fatima Orlińska.

 

-Otworzyliśmy niedawno centrum badawcze Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia. To jest naprawdę poziom światowy. Mamy poziom naprawdę światowy. Mamy gości, którzy przyjechali na konferencję ESOP i którzy jedyne o co proszą to to, aby w uzupełnieniu można było ich zaprosić i pokazać, jak funkcjonuje to centrum. Natomiast angażujemy się także we wszelkie sprawy z transformacją, również transformacją energetyczną – mówi prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Przy okazji debaty testują też nowe rozwiązania, jak emisja światła podczerwonego

W organizację EuroScience Open Forum zaangażowały się uczelnie wyższe z Katowic i Metropolii. Założeniem było zaangażowanie przede wszystkim młodych naukowców i studentów, którzy udowadniają, że nauka może wychodzić na zewnątrz. Przy okazji debaty testują też nowe rozwiązania, jak emisja światła podczerwonego, którego nie widać, ale które przenika przez różne tkanki, dzięki czemu można badać aktywność mózgu.

-Podstawową rzeczą, jaką się dowiadujemy, to to jaka jest różnica pomiędzy aktywnością w różnych zadaniach. Powiedzmy mamy osobę, która gra w szachy. Jest osoba, która jest laikiem i jest osoba, która jest arcymistrzem szachowym. I chcemy w ten sposób sprawdzić czy ta osoba, która jest początkująca na przykład ma większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze, bo dopiero się wdraża – mówi Mateusz Hadamczyk, student Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Konferencja jest elementem Europejskiego Miasta Nauki

Kilkudniowa międzynarodowa konferencja to niejako podsumowanie dotychczasowych działań realizowanych przez Katowice z okazji Europejskiego Miasta Nauki 2024. Przy okazji tego wydarzenia w Parku Powstańców Śląskich uruchomiono plenerowe miasteczko, gdzie popołudniami można skorzystać ze strefy relaksu, obejrzeć film czy wziąć udział w warsztatach.

-Konferencja dzisiejsza jest tym elementem najważniejszym w całych obchodach Europejskiego Miasta
Nauki. Ale pamiętajmy, że cały rok Miasta Nauki jest przygotowywany w pięćdziesięciu różnych
tygodniach, w pięćdziesięciu różnych tematach. I czeka nas jeszcze zakończenie roku nauki, pod koniec
roku kalendarzowego, gdzie w ramach festiwalu nauki będziemy jeszcze podsumowywali to, co się
wydarzyło – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Wstęp na wszystkie wydarzenia związane z kilkudniową konferencją jest bezpłatny i otwarty dla każdego. Na konferencję trzeba się jednak zarejestrować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button