REKLAMA
Kategorie

Katowice: Izba Rzemieślnicza rozdała nagrody. Jedna z nich trafiła do rąk dyrektor Telewizji TVS [WIDEO]

Izba Rzemieślnicza w Katowicach ma już 100 lat. W piątek w siedzibie Narodowej Orkiestry Polskiego Radia odbyła się z tej okazji uroczysta gala. Jej goście nie mają wątpliwości co do tego, jak dużą rolę odgrywa izba dla rozwoju przedsiębiorczości.

 

– Oparty na rzemiośle przemysł to jest coś, co dodaje specjalnej wartości. Żeby mieć nad tym wszystkim kontrolę, musi być izba rzemieślnicza. Muszą być ludzie, którzy będą odpowiadali za szkolenie i wydawanie certyfikatów kolejnym adeptom tej sztuki – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Rzemieślnicy nadal są potrzebni i nadal są ważną częścią rynku pracy. Choć niektóre zawody umierają, to wciąż powstają nowe.

– Chociażby groomer, czyli fryzjer dla zwierząt. Niektóre zawody się przekształcają. Jakiś czas temu mieliśmy kowala, kilkadziesiąt lat temu. Troszkę zapomnieliśmy o tym zawodzie. Aż wreszcie pojawił się kowal artystyczny. Jeśli ktoś dobrze wykonuje swoją pracę, a to rzemiosło zawsze szczyciło się jakością, to znajdzie sobie miejsce na rynku pracy – mówi Grzegorz Miketa, dyrektor Izby Rzemieślniczej w Katowicach.

Galę otworzył występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Potem marszałek województwa śląskiego otworzył oficjalnie Rok Rzemiosła w województwie śląskim, przegłosowany niedawno przez sejmik

– Od tego to się tu wszystko zaczynało. Od tych małych firm, firemek, które często urosły do tych dużych. Dla mnie to jest powód do dumy. Możemy im dzisiaj podziękować za tę ciężką pracę. Wspierać i nagradzać – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Nagrodę w kategorii „Rzemiosło dla Kultury” odebrała dyrektorka telewizji TVS, Małgorzata Piechoczek.

– Od kilkunastu lat już współpracujemy. Staramy się ich promować działania i wartości. Te wartości są nam bardzo bliskie. Tak, jak powiedziałam – rodzina, rzetelność, dobra praca – mówi Małgorzata Piechoczek, dyrektor TVS.

100-lecie to nie tylko czas podsumowań, ale również czas na spojrzenie w przyszłość i życzenia.

– Żeby w tym takim zawirowanym troszeczkę świecie zapanował nie tylko spokój, ale i pokój. Tego życzymy sobie. Żebyśmy byli dumni dalej z siebie i mieli przyjemność z tego, co robimy dla Śląska. Życzę także rzemieślnikom, żeby mieli ten zysk finansowy, ponieważ oni umieją dzielić się tym zyskiem – mówi prof. dr hab. Jan Klimek, prezes Izby Rzemieślniczej w Katowicach.

W swojej 100-letniej historii izba przeszkoliła już ponad 400 tysięcy osób, które otrzymały tytuły czeladnika i  mistrza w wielu zawodach. Zrzesza kilka tysięcy przedsiębiorstw tworzących ponad 30 jest jedną z największych organizacji pracodawców w regionie.

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ

 

Łukasz Kądziołka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button