Katowice-Pyrzowice: Irakijka i Palestyńczyk chcieli nielegalnie dostać się do Europy
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach – Pyrzowicach zatrzymali Irakijkę i Palestyńczyka, którzy posługiwali się skradzionymi dowodami osobistymi.
Do zatrzymania doszło na katowickim lotnisku po przylocie rejsowego samolotu z Aten. Dwie legitymowane osoby, mężczyzna i kobieta, okazały do kontroli dowody tożsamości wydane przez państwa należące do Unii Europejskiej. Cudzoziemka posiadała bułgarski dowód osobisty, natomiast cudzoziemiec posługiwał się dokumentem portugalskim. W trakcie czynności sprawdzających okazało się, że bułgarski dokument widniał w bazach danych jako skradziony. Ponadto właścicielka dokumentu nie znała języka bułgarskiego. Również podający się za Portugalczyka obcokrajowiec nie znał języka, który zgodnie z posiadanym przez niego dokumentem miał być jego językiem ojczystym. Okazało się także, że mężczyzna posiada przy sobie drugi dokument, wydany na inne dane osobowe przez władze Autonomii Palestyńskiej.
Zobacz także: koszmar rodziny z Żor! Od pół roku podtruwani są czadem i nikt nie chce im pomóc!
TYLKO W TVS: Koszmar rodziny z Żor. Od pół roku podtruwani są czadem i nikt nie chce im pomóc!
Podczas przesłuchania zatrzymane osoby podały swoje prawdziwe dane osobowe i obywatelstwo. Kobieta okazała się być Irakijką, a mężczyzna Palestyńczykiem. Celem ich podróży były kraje Europy Zachodniej, a skradzione dowody osobiste zakupili na terenie Grecji. Za możliwość nielegalnego przedostania się do Europy zapłacili po kilka tysięcy euro.
W związku z popełnieniem przestępstwa cudzoziemcom zostały postawione zarzuty posłużenia się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby. Obcokrajowcy przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu oraz złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze. Równolegle Straż Graniczna wszczęła postępowanie administracyjne dotyczące wydania decyzji zobowiązującej obywatela Palestyny do powrotu. Z kolei zatrzymana Irakijka złożyła wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej. Do czasu wydania decyzji o zobowiązaniu do powrotu i rozpatrzenia wniosku o ochronę międzynarodową osoby przebywać będą w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.
Źródło: Śląski Oddział Straży Granicznej