Kategorie

Katowice: Rusza akcja SprzątaMy Dzielnice. To mieszkańcy zgłaszają tereny do posprzątania

Katowice. Rusza czwarta edycja akcji SprzątaMy Dzielnice. Jak co roku mieszkańcy wraz ze Stowarzyszeniem Wolnej Herbaty wysprzątają pięć miejsc w mieście.

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

–  Katowice są jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce. Prawie połowa naszego miasta to tereny zielone – parki, lasy, skwery. Mamy także piękną architekturę i dzielnice o różnym charakterze. Jednak abyśmy mogli cieszyć się ze spędzania czasu w tych miejscach – musimy wszyscy także o nie dbać – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dlatego zachęcam do włączenia się do akcji, w której każdy z mieszkańców może zadbać o Katowice – dodaje prezydent.

Akcję od 2018 roku organizują wspólnie Urząd Miasta w Katowicach i Stowarzyszenie Wolnej Herbaty. To część projektu KATOobywatel. Najważniejszym elementem jest włączenie do akcji mieszkańców. Sprzątanie, podobnie jak rok temu, odbędzie się z uwzględnieniem panujących obostrzeń i zaleceń epidemicznych.

Od zgłoszenia do sprzątania

Akcja składa się z trzech etapów. Od 26 marca do 4 kwietnia mieszkańcy mogą zgłaszać tereny do posprzątania. Stowarzyszenie Wolnej Herbaty wybierze dwadzieścia propozycji, na które następnie będzie można głosować. W pięciu miejscach z największą liczbą głosów zostaną zorganizowane wydarzenia łączące zbieranie śmieci z integracją lokalnej społeczności i edukacją.

Mieszkańcy w większości zgłaszają tereny zielone, które są lub mogłyby być miejscem spacerów i wypoczynku. W ciągu ostatnich dwóch edycji udało się uporządkować m.in. tereny w Załężu, Wełnowcu (tzw. Alpy Wełnowieckie), Koszutce, Zawodziu i Dąbrówce Małej. Mieszkańcy razem z wolontariuszami Stowarzyszenia Wolnej Herbaty sprzątali też okolice Doliny Trzech Stawów, dolinę rzeki Ślepiotki i Las Panewnicki w Ligocie, Rezerwat Przyrody Ochojec czy las przy ulicy Adama w Giszowcu.

W organizowanych przez nas akcjach sprzątania wzięło dotąd udział 630 osób. Dzięki dużemu zainteresowaniu mieszkańców oraz zaangażowaniu miasta w ciągu trzech lat zebraliśmy 34 kontenery odpadów i 2182 worki śmieci. Policzyliśmy, że uporządkowaliśmy w ten sposób teren wielkości 135 boisk piłkarskich a oddanie samych tylko opakowań szklanych do recyklingu (661 worków) pozwoliło nam zaoszczędzić taką ilość energii elektrycznej, która wystarczyłaby na 16 lat ciągłej pracy lodówki. Do wyprodukowania takiej ilości energii musielibyśmy spalić 11 ton węgla! – mówi Olaf Józefoski, prezes Stowarzyszenia Wolnej Herbaty.

Edukacja ekologiczna i kranówka

W akcji biorą udział całe rodziny, w tym dzieci i młodzież. Dołączają instytucje, firmy prywatne, radni, lokalne stowarzyszenia, spółdzielnie mieszkaniowe i kluby osiedlowe. Pomagają harcerze, adepci Ochotniczej Straży Pożarnej czy pracownicy marketów. Cała akcja podporządkowana jest ograniczaniu produkcji odpadów i zachęcaniu są do zmiany codziennych nawyków.  – Każdego roku przeciętny Polak wytwarza ok. 315 kg odpadów komunalnych, z czego tylko około 30 proc. jest poddawane recyklingowi. Chociaż sytuacja ulega poprawie wciąż jest bardzo wiele do zrobienia. Szczególnie martwi nas sytuacja, gdy odpady są porzucane w lasach i na terenach zielonych, gdyż nie tylko źle to wygląda, ale także stanowi realne zagrożenie dla środowiska i zwierząt. Wiele odpadów, zwłaszcza sprzęt elektroniczny i opony, podczas rozkładu wytwarzają toksyny zatruwające otoczenie – mówi Ewa Witkiewicz, autorka publikacji „Roślinna kuchnia Zero Waste”.

Z uwagi na pandemię, podobnie jak rok temu, nie odbędą się spotkania integracyjne przy grillu, ale zawsze na miejscu zapewniony będzie drobny poczęstunek.

Jak zgłosić teren do akcji:

Wysyłając propozycję na adres mailowy sprzatamy@wolnaherbata.pl lub za pośrednictwem wydarzenia na Facebooku dodając opis wraz z uzasadnieniem i wskazując w miarę dokładną lokalizację (na terenie Katowic)

HARMONOGRAM AKCJI:

Zgłaszanie miejsc: 26 marca – 4 kwietnia

Etap głosowania: 9 kwietnia – 25 kwietnia

Akcje sprzątania:

  • 8 maja
  • 15 maja
  • 22 maja
  • 29 maja
  • 5 czerwca

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Dlaczego doszło do wybuchu gazu w Zabrzu? Wciąż trwa ustalanie przyczyn eksplozji [WIDEO]

Kilka razy strzelił do żony z broni czarnoprochowej. Jak doszło do zabójstwa w Knurowie? [NOWE FAKTY]

Macie pościel? Pomóżcie szpitalowi w Mysłowicach! Trwa zbiórka [WIDEO]

 

źr. UM Katowice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button