BiznesSilesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Katowice: Rusza rozbiórka centrum handlowego Belg WIDEO

Rozpoczyna się rozbiórka jednego z najstarszych centrów handlowych w Katowicach. Wybudowany na osiedlu Paderewskiego w latach 90. kompleks został ogrodzony, a na terenie budowy pojawił się pierwszy ciężki sprzęt. Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie miasta, inwestor najpierw otrzymał pozwolenie na wyburzenie budynku, a w piątek 20 października pozwolenie na budowę.

 

Zaczęła się rozbiórka centrum handlowego Belg. Co tu będzie? – Pozwolenie zakłada budowę w tym miejscu budynku biurowo-ugługowo-mieszkalnego. Jest to zgodne z zapisem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który obowiązuje na tym terenie z 2016 roku. Jeżeli chodzi o pozwolenie, mamy zastrzeżenie, że do 20 proc. powierzchni całej inwestycji to może być część mieszkalna – mówi Michał Mendala, biuro prasowe Urzędu Miasta w Katowicach.

Pozwolenie obejmuje też budowę podziemnego i naziemnego parkingu.

Co dokładnie i kiedy ma powstać w miejscu dawnego Centrum Handlowego Belg jeszcze nie wiadomo, ponieważ inwestor odmówił nam komentarza. Wiadomo jednak, że na czas budowy – prawdopodobnie ze względów bezpieczeństwa – z użytkowania wyłączone zostały nieodpłatne miejsca parkingowe, z których dotychczas chętnie korzystali kierowcy.

Zniknął też duży parking przy Belgu

-Wcześniej było więcej miejsc parkingowych. Teraz będzie mniej, będzie większy problem z parkowaniem i jeżeli wyburzą cały ten budynek, postawią coś innego, to będzie bardzo duży problem. Bo tu parkuje, myślę, ze sto aut, jak nie więcej – mówi Julian, student z Dąbrowy Górniczej.

-Jak wiadomo, będzie tutaj rozbiórka, budynek będzie się walił, więc jest jak najbardziej potrzebne to ogrodzenie. Dziś akurat nie szukałem długo miejsca parkingowego, bo byłem tu na godzinę siódmą, ale jak przyjeżdżałem na dziewiątą, to długo dosyć – mówi Jakub, kierowca z Siemianowic Śląskich.

Do tego, że podobne obiekty z lat dziewięćdziesiątych znikają z przestrzeni miejskiej, powinniśmy się przyzwyczaić. Zmiany te wynikają nie tylko ze zmian w projektowaniu przestrzeni publicznej, ale i ekonomii. Coś, co się bardziej opłaca inwestorowi, zastępuje coś, co przynosi mniejszy zysk. Przechodzący do historii Katowic „Belg” to kolejny tego typu obiekt handlowy, który znika z powierzchni ziemi.

-Opłacalność zmienia się wraz z czasem i okolicznościami. Tych zmian będziemy doświadczać coraz częściej, bo przecież liczba miejsc, w których jesteśmy w stanie zrobić zakupy ciągle się zmienia. Ciągle rośnie w związku z czym populacja klientów, konsumentów – nie zmienia się tak dramatycznie, wręcz spada. Zatem niektóre miejsca będą odchodzić. Z niektórych będziemy mniej korzystali i one staną się obszarem do innego wykorzystania biznesowego – mówi dr Bartłomiej Gabryś, ekonomista UE w Katowicach.

Według informacji uzyskanych w katowickim urzędzie miasta, jeżeli w miejscu Belga powstanie budynek mieszkalny, nie może być wyższy niż 20 metrów i liczyć więcej, niż 5 kondygnacji.

Wyburzanie na Granicznej w Katowicach

To był ostatni taki budynek w Katowicach. Burzą brutala z Granicznej ZDJĘCIA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button