REKLAMA
Kategorie

Katowice: Symulator pojazdu kolejowego już działa! Jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce [WIDEO]

Na pierwszy rzut oka przypomina komputerową grę. Chociaż nie służy rozrywce.

 

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Bardzo przydatny dla maszynistów szczególnie jeżeli dotyczy szkoleń z różnych sytuacji nieprzewidzianych na szlaku. Można symulować tutaj przeszkody, podawanie niewłaściwe sygnałów, skierowanie na tor niewłaściwy i wtedy badamy reakcje maszynisty – mówi Adam Dej, maszynista, instruktor.

A od tej zależy niejednokrotnie zdrowie i życie innych osób. Dziś w Katowicach zainaugurowano uruchomienie symulatora pojazdu kolejowego Dragon 2.

Maszynista w swojej pracy ma tak naprawdę do zapamiętania dziesiątki różnych instrukcji, procedur, przepisów i często styka się tak naprawdę z nimi tylko podczas procesu szkolenia. A później w codziennej pracy tak naprawdę może dziesięć procent z tych przepisów i procedur jest wykorzystywanych na co dzień. Ale może się zdarzyć, że pewnego dnia dojdzie do sytuacji, w której maszynista musi tą procedurę wdrożyć. I tutaj właśnie z pomocą przychodzą symulatory – mówi Piotr Szot, prezes zarządu SimKol.

Ten uznawany jest przez ekspertów za jeden z najnowocześniejszych w Polsce. Wyróżnia go realizm fizyki prowadzenia pojazdów, jakość grafiki oraz dokładne odwzorowania linii kolejowych. Maszyniści uczą się przejeżdżając wirtualnie dwie trasy: Katowice – Sędziszów i Katowice – Warszawa przez centralną magistralę kolejową.

Ten symulator ma zapełnić lukę polegającą na tym, że po pierwsze liczba symulatorów w Polsce tego typu jest nikła. Jakość ich też powinna rosnąć, te symulatory powinny zapewniać wszystkie funkcjonalności pozwalające na realizację tego typu ćwiczeń i musimy sobie jasno powiedzieć, że praca maszynisty to jest bardzo odpowiedzialna praca i wymaga ścisłego nadzoru, bo to są zadania krytyczne dla bezpieczeństwa ruchu kolejowego i te stanowiska bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo ruchu kolejowego – mówi Marek Jabłoński, prezes zarządu OTTIMA plus.

Średni wiek maszynisty w Polsce to 47 lat. W ciągu najbliższych pięciu lat prawie 4,5 tys. maszynistów osiągnie wiek emerytalny.

Autor: Sandra HAjduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Stabilizuje się sytuacja na rynku pracy w Polsce. Ofert pracy coraz więcej

Kolejne powikłania po COVID-19? Lista jest coraz dłuższa!

Na Giełdzie Samochodowej w Gliwicach powstanie targowisko! Od kiedy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button