Katowice uczciły 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej – uroczystości zorganizował Instytut Pamięci Narodowej
W Katowicach odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej – jednej z największych tragedii w historii Polski. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach wraz z Parafią Wojskową św. Kazimierza Królewicza przygotowali wydarzenie, które miało na celu oddanie hołdu ofiarom sowieckiego ludobójstwa z 1940 roku.
Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza, celebrowaną przez biskupa Grzegorza Olszowskiego. Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Ofiar Katynia na placu Andrzeja, gdzie odbył się Apel Pamięci oraz złożono wiązanki kwiatów. Oprawę uroczystości zapewniła wojskowa asysta honorowa z 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppłk. Tadeusza Puszczyńskiego ps. „Konrad Wawelberg”.
Zbrodnia Katyńska była konsekwencją decyzji Biura Politycznego KC WKP(b), które 5 marca 1940 roku nakazało wymordowanie polskich jeńców wojennych – bez sądu, bez aktu oskarżenia, bez jakichkolwiek podstaw prawnych. Egzekucje rozpoczęły się już 3 kwietnia – oficerów z obozu w Kozielsku rozstrzelano w lesie katyńskim, ze Starobielska – w Charkowie, a z Ostaszkowa – w Kalininie (dziś Twerze). Mordów dokonywano również w Kijowie, Mińsku i Chersoniu. Łącznie zginęło blisko 22 tysiące obywateli II Rzeczypospolitej – oficerowie, policjanci, urzędnicy, lekarze, nauczyciele, prawnicy i duchowni.
Świat po raz pierwszy dowiedział się o masowych grobach w Katyniu 13 kwietnia 1943 roku, gdy informację tę ogłoszono w Berlinie. Przez następne dziesięciolecia Związek Sowiecki zaprzeczał swojej odpowiedzialności. Dopiero w 1990 roku oficjalnie przyznano, że zbrodni dokonało NKWD. W 2007 roku Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Katowickie uroczystości były częścią ogólnopolskich obchodów organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Wydarzenie nie tylko przypomniało o dramacie tysięcy zamordowanych, ale także miało charakter edukacyjny – służyło budowaniu świadomości historycznej i pielęgnowaniu pamięci o ofiarach reżimu komunistycznego.