Silesia Flesz najnowsze informacje

Katowice: Wymiana kasztanowców na Stawowej. Te nie spełniają wymogów

Niedawno na ul. Stawowej zasadzono siedem kasztanowców czerwonych. W trakcie procedury odbioru pracownicy Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach uznali, że zasadzone drzewa nie spełniają wymogów wynikających z przetargu na realizację projektu. Co dalej?

 

 

W specyfikacji przetargowej Zakład Zieleni Miejskiej wyraźnie wskazał, że korony mają być wyprowadzone jednakowo, aby utworzyć szpaler drzew. – Przy planowaniu nasadzeń drzew w mieście, zwłaszcza w formule szpaleru, ważne jest, aby wszystkie sadzone drzewa miały jednakowo uformowaną koronę, co gwarantuje ich estetyczny wygląd, a także ułatwia ich pielęgnację w kolejnych latach. Podobnie sytuacja wygląda m.in. na Placu Kwiatowym, gdzie drzewa w momencie ich sadzenia miały identyczne kształty koron. Zależny nam, aby szpalery drzew sadzone w centrum Katowic spełniały ten wymóg, zwłaszcza w miejscach reprezentacyjnych, do jakich niewątpliwie należy ul. Stawowawyjaśnia Joanna Karcz, architekt krajobrazu z Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Po spotkaniu z wykonawcą i wskazaniu nieprawidłowości, firma Calla, która wygrała przetarg na realizację tego zadania, złożyła reklamację do szkółki odpowiedzialnej za dostarczenie drzew. Wymiana drzew odbędzie się na koszt wykonawcy, a obecnie posadzone drzewa zostaną zwrócone szkółce.

Nasadzenia na Stawowej

Ulica Stawowa to jeden z ważniejszych deptaków w ścisłym centrum Katowic. Łączy w sobie charakter handlowo-usługowy i reprezentacyjny. Przypomnijmy, że jej zazielenienie to realizacja dwóch wniosków z Zielonego Budżetu – „Zielona Stawowa” i „Drzewa wracają na Stawową”. Docelowo wzdłuż całej ulicy posadzonych zostanie siedem kasztanowców czerwonych. W przeszłości drzewa na Stawowej były obecne, jednak ze względu na stan zagrażający bezpieczeństwu przechodniów, musiały zostać wycięte.

Wiosną br. u zbiegu ulic Stawowej, Chopina i Mickiewicza zasadzone zostały dwa kasztanowce żółte. Wokół nich zasadzono ok. 600 innych roślin – np. ciemiernik biały, śmiałek darniowy, azalia japońska. Łącznie cała rabata ma powierzchnię blisko 100 m2 i zajmuje miejsce, które było pustym placem wykorzystywanym przez kierowców jako nielegalny parking.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button