Katowice: Wyremontowali Park Giszowiecki
Odnowiono Park Giszowiecki znajdujący się w jednym z najbardziej znanych górniczych osiedli w Polsce. Historyczne miejsce, które do dziś służy mieszkańcom, wymagało modernizacji, aby dalej móc spełniać swoją rolę zielonego miejsca wypoczynku. Projekt zgłoszono w ramach IX edycji Budżetu Obywatelskiego.
– Mieszkańcy potrzebują miejsc pełnych zieleni, w których mogą odpocząć. Wiedzieli o tym już pierwsi budowniczowie naszego miasta, którzy projektowali nie tylko przydomowe ogrody dla mieszkańców, ale także parki, gdzie można było przyjść i przebywać wśród zieleni. Dziś staramy się kontynuować ich idee i dbać o to, co nam zostawili – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Jednym z takich miejsc jest Park Giszowiecki, który w ramach realizacji jednego z zadań do Budżetu Obywatelskiego właśnie został odświeżony – dodaje prezydent.
Popularny wśród mieszkańców
Park Giszowiecki to część osiedla zaprojektowanego przez architektów Emila i Georga Zillmannów w latach 1907-1910. W samym centrum nowej osady zdecydowano się na utworzenie dodatkowej, wspólnej, zielonej przestrzeni, co jeszcze bardziej podkreślało ideę osiedla-ogrodu. Bezcenną ozdobą parku jest monumentalny starodrzew bukowy. Wiek najstarszych drzew szacuje się na 150–200 lat. Niektóre z nich mają status Pomnika Przyrody.
Ważne przy prowadzeniu prac w parku było to, by odbywały się one zgodnie z wytycznymi Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Prace były także prowadzane zgodnie z opiniami powiatowej społecznej rady ds. osób niepełnosprawnych.
Nowe nasadzenia i ławki
W ramach remontu, który jest realizacją zadania do Budżetu Obywatelskiego (1348 głosów), wykonano roboty ziemne – wymiana nawierzchni trawnika, wykonanie podbudowy i uzupełnienie ziemi na poboczach chodnika i w miejscach wydeptanych ścieżek. Pojawiły się też nowe drzewa i krzewy, a trawniki zostały zrekultywowane lub wymienione na trawę z rolki. W parku pojawiło się łącznie 315,5 m2 nowych trawników, a 157 m2 zostało zrekultywowanych. Ułożono także 24 m2 nowego chodnika z kostki betonowej niefazowanej. Zamontowane zostały krawężniki, ławki i kosze – łącznie park zyskał 16 nowych ławek. W części starych ławek uszkodzone deski zostały wymienione na nowe, a niektóre ławki zostały dodatkowo pomalowane.
– Projekt przewidywał uzupełnienie istniejącej w parku roślinności nowymi nasadzeniami. Wśród roślin pojawiły się m.in. barwinek pospolity oraz mahonia pospolita. Oprócz tego jest kilka rodzajów różaneczników – o kwiatach m.in. różowych, białych, fioletowych. Na miejscu zasadzone zostały buki pospolite, które mają bardzo ozdobną, szeroką, zaokrągloną koronę. Oprócz tego zasadziliśmy również tawułę szarą, krzew o dekoracyjnych, łukowato wyginających się cienkich pędach – wymienia Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej.
Prace w Parku Giszowieckim kosztowały ponad 142 tys. zł. Wykonawcą zadania była firma Botika S.C. z Katowic.