Kategorie

Każdy uczeń dostanie 300 złotych na „Dobry Start”! Wiemy, kiedy składać wnioski

Dobra wiadomość z okazji Dnia Dziecka. Rząd wypłaci po 300 złotych na każde uczące się dziecko, być może nawet zdąży pod koniec wakacji, choć na rozpatrzenie wniosków urzędnicy będą mieć dwa miesiące. To tzw. Program „Dobry start”. Pieniądze, łącznie blisko 1,5 miliarda złotych, dostanie blisko 4,6 miliona uczniów. Uchwałę rządu w tej sprawie, jak twierdzi „Fakt”, ma dziś podpisać premier Morawiecki.

 

Wyprawka na „Dobry start” w kwocie 300 złotych dla ucznia przysługiwać będzie każdemu dziecku w wieku szkolnym do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletności. Szczegółowo: świadczenie dobry start przysługuje na dziecko do ukończenia 18. roku życia w roku, w którym kończy się dany rok szkolny; 24. roku życia w roku, w którym kończy się dany rok szkolny − w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

W przypadku gdy dziecko w wieku od ukończenia 19. roku życia w roku, w którym kończy się dany rok szkolny nie legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, świadczenie dobry start przysługuje również na to dziecko do ukończenia przez nie 20. roku życia w roku, w którym kończy się dany rok szkolny, jeżeli rozpoczęło naukę w danej szkole przed ukończeniem 18. roku życia.

Środki trafią do wszystkich rodziców, bez dodatkowych kryteriów. Świadczenia będą wypłacane jednorazowo w każdym roku, bezpośrednio przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Powiązane artykuły

Dziecko w myśl ustawy oznacza uczące się w szkole dziecko własne, dziecko znajdujące się pod opieką opiekuna faktycznego, dziecko znajdujące się pod opieką prawną, lub dziecko, które zostało umieszczone w pieczy zastępczej oraz osobę, o której mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

W przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę świadczenia dobry start ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego świadczenia dobry start.

Świadczenie 300 złotych na „dobry start” przysługuje bez względu na dochód rodziny.

Ustalenie prawa do świadczenia dobry start oraz jego wypłata następują odpowiednio na wniosek matki, ojca, opiekuna faktycznego, opiekuna prawnego, rodziny zastępczej, osoby prowadzącej rodzinny domy dziecka, dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektora regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej, albo osoby uczącej się.

Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie dobry start, a w przypadku ubiegania się o świadczenie dobry start na dziecko umieszczone w pieczy zastępczej − w powiatowym centrum pomocy rodzinie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się.

Wniosek o 300 złotych na Dobry Start. Co będzie zawierał?

1)  nazwę i adres organu właściwego;

2)  dane dotyczące wnioskodawcy i dzieci, na które wnioskodawca wnosi o przyznanie świadczenia dobry start, w tym: imię, nazwisko, datę urodzenia, adres miejsca zamieszkania, obywatelstwo, numer PESEL, a w przypadku gdy nie nadano numeru PESEL − numer i serię dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz, o ile je posiada − adres poczty elektronicznej i numer telefonu;

3)  informacje o członkach rodziny przebywających poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej;

4) oświadczenie o uczęszczaniu dziecka do szkoły;

5) oświadczenie o legitymowaniu się przez dziecko orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności;

6)  klauzulę następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”.

4. Przyznanie świadczenia dobry start nie wymaga wydania decyzji. Odmowa przyznania świadczenia dobry start oraz rozstrzygnięcie w sprawie nienależnie pobranego świadczenia dobry start wymagają wydania decyzji.

5. Organ właściwy i wojewoda przesyłają wnioskodawcy informację o przyznaniu świadczenia dobry start na wskazany przez niego adres poczty elektronicznej − o ile wnioskodawca wskazał adres poczty elektronicznej we wniosku. W przypadku, gdy wnioskodawca nie wskazał adresu poczty elektronicznej organ właściwy odbierając wniosek od wnioskodawcy informuje go o możliwości uzyskania informacji o przyznaniu świadczenia dobry start odpowiednio w jednostce, o której mowa w § 8 ust. 2 pkt 1 albo 2 albo w urzędzie wojewódzkim.

6. Nieodebranie informacji o przyznaniu świadczenia dobry start nie wstrzymuje wypłaty tego świadczenia.

Podstawą prawną podjęcia przez Radę Ministrów uchwały w tej sprawie jest art. 187a ust. 1 ustawy  z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2017 r. poz. 697, z późn. zm.), zgodnie z którym Rada  Ministrów  może  przyjmować  rządowe  programy wsparcia rodzin z dziećmi.

Przedmiotem uchwały Rady Ministrów jest ustanowienie rządowego programu wsparcia rodzin z dziećmi w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego.

Projekt rozporządzenia zakłada możliwość składania wniosków od 1 lipca (wyłącznie wnioski elektroniczne). Urzędy mają być gotowe na przyjmowanie wniosków od 1 sierpnia. Maksymalny termin  złożenia wniosku – do 30 listopada. Wnioski złożone w lipcu i sierpniu mają być rozpatrywane nie później niż do końca września.

Maria Zawała

Pokaż więcej

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button